Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Bluevelo: Dębno – Kostrzyn nad Odrą

Dębno – Kostrzyn nad Odrą

Blue Velo

Odcinek Dębno – Kostrzyn nad Odrą

kilometrów
Atrakcji
Zdjęć
h
czas przejazdu

Jeśli podobają się Tobie treści prezentowane na tej stronie. Wesprzyj rozwój strony, klikając postaw kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W opisie znajdziesz.

To wszystko dla Ciebie

1. Panoramy 360 stopni
2. Przebieg szlaku
3. Informacje o oznakowaniu szlaku

4. Jak dotrzeć do szlaku

5. Dla kogo szlak jest przeznaczony

 

6. Atrakcje turystyczne
7. Nawierzchnia
8. Podsumowanie rodzajów nawierzchni

9.  Opis szlaku

10. Galerię zdjęc

Wirtualna podróz

Konieczne kliknij  i  wyrusz w wirtualną podróż dzięki panoramom 360 stopni.

Przebieg szlaku

Total distance: 29.87 km
Max elevation: 66 m
Min elevation: -0 m
Total climbing: 848 m
Total descent: -875 m
Download file: Bluvelo Dębno - Kostrzyn.gpx

Krótka przerwa na reklamę

Jak oznakowano szlak

Oznakowanie istnieje na dużej częsci szlaku „.  Według najnowszych informacji, Oznakowanie istnieje  na Odcinku Dębno – Chwarszczany. Na pozostałym przebiegu szlaku, oznakowania brak i trzeba korzystać z nawigacji z wgranym plikiem gpx. Istniejące oznakowanie to pomarańczowe tabliczki z logiem roweru, oraz cyfra 3 na niebieskim tle. Tabliczki montowane zwykle do słupków infrastruktury drogowej. W porównaiu do przebiegu z jakim zetknąłem się w 2020 roku, zmianie uległ przebieg przez Dębno.  Obecnie szlak prowadzi przez centrum z pominięciem jeziora Lipowo.

Każda podróż ma swój początek

Dojazd do szlaku

Linia kolejowa Kostrzyn – Szczecin pozwala dotrzeć na ostatni etap opisu szlaku, dodatkowo  na szlaku istnieje stacja Namyślin. Dla kolejnych miejscowości brak połączenia kolejowego. Dla osób, które chcą rozpocząć podróż z Dębna najbliższa stacja kolejowa w okolicy Boleszkowice. Odległość 14 kilometrów od początku szlaku. 

Dla zmotoryzowanych dojazd bezproblemowy, dzięki drodze krajowej numer 32. W Dębnie, w centrum liczba miejsc parkingowych ograniczona. Podobnie w Kostrzynie, gdzie dodatkowo jeszcze trzeba liczyć się z płatną strefą parkowania

Jesteś gotowy na przygodę ?

Dla kogo jest ten szlak

Ten opis jest częścią wielokilometrowego  szlaku Bluevelo i z założenia jest przeznaczony dla turystów długodystansowych. Jednak ze względu na to, że prawie połowa trasy jest poprowadzona ścieżkami rowerowymi, można też przyjąć że odcinek Dębno Chwarszczany jest dobry jako trasa dla rodzin z dziećmi. Niestety dalej od Chwarszczan to już asfalt z ruchem aut.

Dla rowerów szosowych brak przeciwwskazań. 100  procent trasy to asfalty i ścieżki rowerowe.

W kwestii zabytków najwięcej do zaoferowania mają Kostrzyn Dębno i Chwarszczany gdzie znajduje się dawną komandoria Templariuszy.

Atrakce turystyczne

Graficzne przedstawienie nawierzchni szlaku

Nawierchnia

Szlak Blue-velo : Dębno – Kostrzyn nad Odrą

Legenda do nawierzchni

Długośc opisywanego odcinka

0
km

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
39%

Asfalt o średnim natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
25%

Drogi rowerowe z kostki

0
km
Procentowa długość 24%

Asfaltowe drogi rowerowe:

1
km
Procentowa długość 12%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
54%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
36%

Skrócony opis szlaku

Dębno

Opis tego fragmentu szlaku rozpoczyna się na moście spinającym brzegi jeziora Lipowo.(0,00 km) Podróż rozpoczynamy promenadą prowadzącą wzdłuż wschodniego brzegu jeziora. Na skrzyżowaniu z ul. Adama Mickiewicza skręcamy w prawo i na następnym skrzyżowaniu w lewo na ul. Tadeusza Kościuszki, następnie przez ulicę Planty docieramy do ul. Juliusza Słowackiego (1,00 km). Tutaj trafiamy na ścieżkę rowerową. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w kwocie w ul. Kostrzyński. Za stacją paliw skręcamy w prawo w ulicę Dargomyską. Opuszczamy Dębno (1,30 km)

 

Dębno - Chwarszaczany

Przez kompleks leśny docieramy do Dargomyśla. (4,40 km) Przy cmentarzu kończy się ścieżka rowerowa i trzeba jechać drogą pośród aut w Dargomyślu do zwiedzenia kościół. Za mostem na rzece Myślą kolejny odcinek ścieżki rowerowej.

 

Trasa doprowadza nas do miejscowości Chwarszczany szczycącej się dawną obecnością Templariuszy. (8,20 km) Szlak prowadzi w pobliże kościoła. Naprzeciwko znajduje się karczma rycerska będąca siedzibą fundacji Templum. Na wyspie na Myśle działa lokalny browar. Docieramy do rozjazdu na Gudzisz. (8,90 km) Żegnamy się zarówno ze ścieżką rowerową  oznakowaniem szlaku Bluvelo, jak i wsią Chwarszczany.

Granica województw

Teraz długi czas będziemy wędrować drogą z ruchem aut. Dla osób spragnionych zabytków można nieco zboczyć do wsi Gudzisz i zobaczyć kościół. Przekraczamy linię kolejową Kostrzyn – Szczecin. (13,70 km). Po kolejnych kilometrach osiągamy wieś Namyślin (15,50 km). Tutaj do zobaczenia kościół, zabudowania Młyna, w którym urządzono restauracje.

Przekraczamy most na Myśli  i kierujemy się przez las na południe do kolejnej wioski – Kaleńsko. (19,80 km) Teraz wędrujemy wzdłuż rzeki Odry w kierunku z zachodu na wschód. Żeby dotrzeć nad sam brzeg rzeki, po prawej utworzono miejsce postoju i tablice informujące o parku krajobrazowym ujście odry. Po przeciwnej stronie znajduje się zalane wyrobisko Żwirowni, warto tam zajrzeć (21,00 km).  Opuszczamy woj. Zachodniopomorskie i wkraczamy na teren woj. Lubuskiego. (22,00 km)

Kostrzyn nad Odrą

We wsi Szumiłowo wkraczamy na ścieżkę rowerową.(23,00 km)  Która kończy się na skrzyżowaniu przed Drzewicami. W tej wiosce zjeżdżamy z głównej drogi,(26,00 km) dzięki ulicy cmentarnej docieramy do ścieżki rowerowej (27,00 km), która doprowadzi nas do przejazdu kolejowego, przed którym skręcamy w lewo (27,80 km). Ścieżka prowadzi przez Kostrzyn, aż w końcu dworca kolejowego w Kostrzynie nad Odrą.(29,80 km)