Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Szlak rowerowy niebieski : Biezdrowo – Stobnica

Szlaki turystyczne, rowerowe, piesze, tematyczne

Created with Sketch.

Szlak rowerowy niebieski : Biezdrowo – Stobnica

Szlak rowerowy niebieski: Biezdrowo - Stobnica

Skrócony opis:

Trasa pozwala zapoznać się z terenami Puszczy Noteckiej, z możliwością przerwania podróż w momencie gdy teren okaże się zbyt trudny. Początkowo teren jest przyjazny rowerzystom. Lokalne asfalty, drogi szutrowe. Dopiero w drugim etapie pojawiają się trudne odcinki piaszczyste, które mogące skłonić rowerzystę do porzucenia szlaku.

Początkowo trasa przez krótki fragment prowadzi przez teren rolniczy, a następnie głównie obszarami leśnymi. Większe różnice wzniesień w dolinie Warty, poza tym w miarę płasko.

Szlak rozpoczyna się w Biezdrowie, gdzie czekają takie atrakcje jak sanktuarium czy pałac. Początkowo asfaltem, a następnie drogą szutrową wędrujemy do Wartosławia, tam czeka przeprawa promowa, warto zapoznać się z rozkładem przepraw promowych TUTAJ, gdyż kursy są ograniczone. Po przekroczeniu Warty wkraczamy na teren Puszczy Noteckiej. Asfaltowymi odcinkiem, docieramy do linii kolejowej prowadzącej z Wronek do Krzyża. Kolejny krótki  odcinek z płyt. Następnie znów asfaltem do Rzęcina, które tytułuje się jako grzybowa wioska,  potwierdzając ten fakt grzybowymi rzeźbami.  W pobliżu wsi Bielawy, rzut oka na cmentarz ewangelicki permanentnie żegnamy się z asfaltami. Tutaj Puszcza Notecka pokazuje swoje prawdziwe oblicze.  Piaszczyste odcinki będą towarzyszyły przez wiele kilometrów.  Szlak poprowadzi poprzez miejscowości Klępicz, Tarnówko, przekroczy rzeczkę Kończak. Tutaj nieco odpoczynku od piachów. W końcu doprowadzi do Stobnicy, gdzie przez płot dojrzeć można budowę zamku.

Szlak kończy się przy asfaltowej drodze Wronki – Oborniki. Warto przedłużyć wycieczkę do brzegu Warty, gdzie wznosi się nieczynny most kolejowy. Ze skarpy ładne widoki zarówno na zamek, okoliczne lasy jak i Wartę.

Długośc opisywanego odcinka

0
km

Asfaltowe drogi rowerowe:

1
km
Procentowa długośc 0%

Drogi rowerowe z kostki

0
km
Procentowa długość 0%

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
32%

Bruk

0
km
Procentowa długość
1%

Droga szutrowa/klinkier

0
km
Procentowa długość
8%

Droga polna

0
km
Procentowa długość
60%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
84%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
16%

Przebieg trasy z naniesionymi atrakcjami turystycznymi

Przy wyborze większej mapy pojawia się opcja pobrania pliku KMZ – zawiera trasę do nawigacji oraz wszystkie atrakcje turystyczne.

Total distance: 43.31 km
Max elevation: 102 m
Min elevation: 30 m
Total climbing: 1429 m
Total descent: -1450 m
Download file: Biezdrowo Stobnica.gpx

Video-relacja

Dojazd do szlaku:

Dla podróżujących pociągiem linia kolejowa Krzyż – Oborniki z przystankiem w Mokrzu. Dla zmotoryzowanych dogodny duży parking przy kościele w Biezdrowie.  W Stobnicy auto można zostawić min. przy cmentarzu w okolicach budowanego zamku.

Jak oznakowano niebieski Szlak Biezdrowo - Stobnica

Białe kwadraty z logotypem roweru, pod nimi niebieski pasek są wyznacznikiem tego szlaku. Malowane głównie na drzewach. Niestety szlak fragmentarycznie odnowiony, głównie na wysokości Wronek. Im głębiej w las tym oznakowanie dużo słabsze. Wymagana nawigacja GPS, gdyż oznakowanie nie spełnia swej funkcji, często brakuje oznaczeń w miejscach zmiany kierunku szlaku.

Oznakowanie szlaku:
2/5
Trudność szlaku:
3.5/5

Zobacz jak wygląda szlak
(prezentacja w 360 stopniach)

Kliknij lubię to, żeby być na bieżąco z nowymi treściami na stronie.