Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Żmigrodzka Pętla

Żmigrodzka pętla

Pętla
Żmigrodzka

Żmigród – Osiek – Żmigród

kilometrów
Atrakcji
Zdjęć
h
czas przejazdu

Jeśli podobają się Tobie treści prezentowane na tej stronie. Wesprzyj rozwój strony, klikając postaw kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W opisie znajdziesz.

To wszystko dla Ciebie

1. Panoramy 360 stopni
2. Przebieg szlaku
3. Informacje o oznakowaniu szlaku

4. Jak dotrzeć do szlaku

5. Dla kogo szlak jest przeznaczony

 

6. Atrakcje turystyczne
7. Nawierzchnia
8. Podsumowanie rodzajów nawierzchni

9.  Opis szlaku

10. Galerię zdjęc

Wirtualna podróz

Konieczne kliknij  i  wyrusz w wirtualną podróż dzięki panoramom 360 stopni.

Przebieg szlaku

Total distance: 20.07 km
Max elevation: 122 m
Min elevation: 65 m
Total climbing: 647 m
Total descent: -647 m
Download file: Pętla Żmigród.gpx

Krótka przerwa na reklamę

Jak oznakowano szlak

Sama propozycją przebiegu trasy jest wariacją kilku szlaków. Żmigród Przedkowice to oznaczenia dolnośląskiej krainy rowerowej z oznaczeniami prowadzącymi do Prusic. Od Przedkowic ścieżką rowerową nie posiada oznakowanego szlaku. Kolejna ścieżka prowadzącą na zachód od okolic stawu Jamnik do Żmigrodu jest wyznakowana jako pieszy szlak czerwony.

Każda podróż ma swój początek

Dojazd do szlaku

Dojazd  jest wyśmienity.

Żmigród leży przy głównej linii Poznań Wrocław. Pociągi kursują często, zatrzymują się także składy Intercity. Żmigród leży przy drodze ekspresowej. Poznań Wrocław.

Szybko dotrzecie w to miejsce, zarówno ze stolicy dolnego Śląska jak i z Wielkopolski.

Parkingi przy wjeździe do parku w Żmigrodu, przyaqua parku w Żmigrodze. Kolejne przy MOR w Przędkowicach i jeszcze kolejny przy MOR we wsi Osiek

Jesteś gotowy na przygodę ?

Dla kogo jest ten szlak

Planujecie idealną rodzinną wyprawę rowerową ?. Taka wyprawa powinna spełniać kilka założeń

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Czyli ścieżki rowerowe, dzięki którym trasa odseparowana jest od ruchu pojazdów

Szlak w formie pętli

Nie trzeba wracać po własnych śladach, dzięki czemu familia jest cały czas spragniona nowych wrażeń

Atrakcje dla najmłodszych

Jeśli najmłodsi mają cel motywację o tyle łatwiej jest im zmierzyć się z trudami podróży, anic tak nie motywuje jak atrakcje dla najmłodszych na trasie.

Atrakcje dla dorosłych.

O ile wyprawa, jest atrakcją samą w sobie, to warto  zadbać  też o atrakcję dla pełnoletnich rowerzystów.

Atrakcje turystyczne/krajobrazowe.

Atrakcje na trasie pomocne są  żeby uniknąć marudzenia i stwierdzania  nudzi mi się, daleko jeszcze itp

Nie jest łatwo o taką trasę, ale oto przed wami jedna z propozycji

Żmigródzka pętla.

Trasa w ponad 90 % poprowadzona jest bezpiecznymi ścieżkami rowerowymi. Jest w formie pętli.

Atrakcje dla tych bardziej dorosłych rowerzystów to karczma rybna, niestety trzeba zboczyć nieco ze szlaku do Rudy Żmigrodzkiej, porzucając ścieżki rowerowe na rzecz lokalnych dróg asfaltowych.  Dla dzieciaków, w sezonie letnim super atrakcją będzie wizyta w Żmigrodzkim aqaparku. Przy okazji zwiedzania szlaku można też pobawić się w poszukiwanie Żmigrodzkich smoków.

Atrakcje turystyczne to głównie Żmigród, Żmigródek i Powidzko. Atrakcje krajobrazowe z pewnością  wyprawa wzdłuż Baryczy, urokliwy też jest punkt widokowy na staw  Jamnik.

Trasę można pokonać każdym rowerem, w tym również rowerem szosowym. Jedynie krótki fragment w Żmigródku to bruk.

Zwykle nie wspominam o noclegach, ale w tym przypadku zrobię wyjątek, gdyż w Żmigrodzkiej baszcie można wynająć apartament. Cena niewygórowana bo 150 zł za noc,(w 2022 roku) . Po zamknięciu informacji turystycznej macie cały szczyt baszty do własnej dyspozycji.

Atrakce turystyczne

Wybierając z mapy powyżej pełny ekran, pojawia się możliwość pobrania atrakcji w formacie pliku KML

Graficzne przedstawienie nawierzchni szlaku

Nawierchnia

Żmigrodzka pętla

Legenda do nawierzchni

Długośc opisywanego odcinka

0
km

Asfaltowe drogi rowerowe:

1
km
Procentowa długość 86%

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
3%

Drogi rowerowe z kostki

0
km
Procentowa długość 2%

Asfalt o średnim natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
2%

Bruk

0
km
Procentowa długość
2%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
14%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
86%

Skrócony opis szlaku

Żmigród

Trasa ma charakter pętli, więc można rozpocząć w dowolnym miejscu,  ale rekomendujemy Żmigrodek  przy wjeździe na teren parku. Również przy zespole pałacowym są parkingi (0,00 km). Przez park prowadzi brukowana drogą. Jest równa więc i szosowcy powinni sobie dać radę. Natomiast w kierunku Żmigrodu prowadzi już ścieżka rowerowa z kostki (020 km). Przy przejściu dla pieszych metalowa rzeźba roweru. No jak tutaj stawiają rzeźby rowerom to musi oznaczać że będzie rowerowo.  Przez most na Sowinie brakuje ścieżki rowerowej. (0,80 km)

Ten krótki odcinek trzeba przejechać asfaltem  pośród  aut. Po przeciwnej stronie drogi pałacyk. Wkrótce skręcamy w lewo w ulicę kwiatową i kontrapasem dla rowerzystów  dojeżdżamy do miejskiego targowiska. Tutaj odnajdujemy ścieżkę rowerową, która doprowadza do kolejnego kontrapasu na ulicy poziomkowej (1,40 km). Kolejny raz odszukujemy ścieżkę rowerową. Ciekawie rozwiązanie zastosowano w kwestii ruchu rowerowego na tym obszarze a to kontrapasem a to ścieżką rowerową kluczącą między garażami docieramy do parkingu przed aquaparkiem. Przekraczamy tunel i po przeciwnej stronie drogi odnajdujemy ścieżkę rowerową, która wyprowadza nas  poza Żmigród (2,00 km)

Żmigród - Powidzko

Szlak prowadzi skraje parki krajobrazowego Dolina Baryczy. Ścieżką prowadzi przez rolnicze tereny. Trasa w pewnym miejscu zmienia kierunek z zachodniego na południowy (3,80 km) i doprowadza do wsi  Kanclerzowice  Tutaj występuje jedyny dłuższy odcinek poprowadzony lokalnym asfaltem. Przy końcu wsi skręcamy w prawo (5,80 km) i przez most na Sąsiecznicy docieramy do skrzyżowania (6,10 km), na którym skręcamy w lewo i znów wędrujemy ścieżką rowerową aż do miejscowości Powidzko (7,10). Tutaj ścieżką okrąża miejscowość, warto jednak z niej zjechać, żeby zobaczyć kościół oraz ruiny kościoła ewangelickiego. 

Powidzko - Jamnik

Ścieżka doprowadza do skrzyżowania dróg w pobliżu Przędkowic(8,60 km). Uwagę zwraca przystanek kolejki wąskotorowej przekształcony w miejsce odpoczynku dla rowerzystów. Skręcamy w lewo na północ. Ścieżka rowerowa prowadzi torowiskiem dawnej kolejki. W Sieczkowie tuż przy trasie kapliczka, a kolejnej miejscowości Osiek krzyż pokutny, trzeba nieco zboczyć ze szlaku. Na skrzyżowaniu w tej miejscowości ścieżka rowerowa rozwidla się (12,00 km) My skręcamy w lewo. Po przejechaniu kilometrów ścieżką skręca na wszchód (12,80 km). Jednak warto zjechać na asfalt i zobaczyć punkt widokowy na staw Jamnik. Dla zgłodniałych warto pokusić się o przejażdżkę nieco dalej do Rudy Żmigrodzkiej, gdzie funkcjonuje karczma rybna.

Jamnik - Żmigród

Ścieżką rowerową skręca w lewo na wschód.  Jest to najładniejszy odcinek, zupełnie odseparowany od ruchu, poprowadzony grzbietem wału wzdłuż Baryczy. Samą rzekę zobaczymy w późniejszym czasie, bo z początku rozpościerają się widoki z bagniskami z prawej strony i łąkami z lewej. Wzdłuż wału rosną ładne zgrupowania drzew. Po 2 kilometrach mijamy grodzisko (14,80 km). Jeśli macie ochotę na odpoczynek, to na ty odcinku kilkakrotnie będzie ku temu sposobność, gdyż będziecie mijać zarówno punkty ze stolikami i ławeczkami jak i zadaszone miejsca odpoczynku stylizowane na przystanki kolejki, jakie mijaliście wcześniej. Gdy dotrzecie do wieży widokowej (18,70 km) miejcie świadomość, że zbliżacie się już ku końcowi tej wyśmienitej ścieżki  Smutne prawda?. Taką ścieżkę można by pokonywać kilometrami. Po drodze napotkacie dwa miejsca-  przystanie kajakowe na Baryczy. Co ciekawe w tych miejscach kajakarze mogą przeciągnąć kajaki na drugą stronę wału i wpłynąć na parkowe stawy. Na koniec ponownie wita was bruk, który doprowadza do wieży przy ruinach pałacu w Żmigródku

Baszta Żmigródek
Pręgierz
Pręgierz
Pałać Żmigródek

Galeria

Dąb Żmigródek
Kościół i kolumna w Żmigrodzie
Kościół sw. Stanisława Kostki
Kościół sw. Stanisława Kostki
Plebania Powidzko
Nepomucen Powidzko
Nepomucen Powidzko
Kościół Rzymskokatolicki Pw. Trójcy Świętej

Galeria

MOR Przędkowice
Ruiny kościoła ewngelickiego Powidzko
Kapliczka Przędkowice
Kapliczka Przędkowice
Pomnikowe drzewo nad Baryczą
Pomnikowe drzewo nad Baryczą
Barycz

Galeria

Szlak karpia
Wieża widokowa
Karczma Rybna Ruda Żmigrodzka
Karczma Rybna Ruda Żmigrodzka