Żmigrodzka pętla
Pętla
Żmigrodzka
Żmigród – Osiek – Żmigród
Jeśli podobają się Tobie treści prezentowane na tej stronie. Wesprzyj rozwój strony, klikając postaw kawę
W opisie znajdziesz.
To wszystko dla Ciebie
1. Panoramy 360 stopni
2. Przebieg szlaku
3. Informacje o oznakowaniu szlaku
4. Jak dotrzeć do szlaku
5. Dla kogo szlak jest przeznaczony
6. Atrakcje turystyczne
7. Nawierzchnia
8. Podsumowanie rodzajów nawierzchni
9. Opis szlaku
10. Galerię zdjęc
Wirtualna podróz
Konieczne kliknij i wyrusz w wirtualną podróż dzięki panoramom 360 stopni.
Przebieg szlaku
Max elevation: 122 m
Min elevation: 65 m
Total climbing: 647 m
Total descent: -647 m
Krótka przerwa na reklamę
Jak oznakowano szlak
Sama propozycją przebiegu trasy jest wariacją kilku szlaków. Żmigród Przedkowice to oznaczenia dolnośląskiej krainy rowerowej z oznaczeniami prowadzącymi do Prusic. Od Przedkowic ścieżką rowerową nie posiada oznakowanego szlaku. Kolejna ścieżka prowadzącą na zachód od okolic stawu Jamnik do Żmigrodu jest wyznakowana jako pieszy szlak czerwony.
Każda podróż ma swój początek
Dojazd do szlaku
Dojazd jest wyśmienity.
Żmigród leży przy głównej linii Poznań Wrocław. Pociągi kursują często, zatrzymują się także składy Intercity. Żmigród leży przy drodze ekspresowej. Poznań Wrocław.
Szybko dotrzecie w to miejsce, zarówno ze stolicy dolnego Śląska jak i z Wielkopolski.
Parkingi przy wjeździe do parku w Żmigrodu, przyaqua parku w Żmigrodze. Kolejne przy MOR w Przędkowicach i jeszcze kolejny przy MOR we wsi Osiek
Jesteś gotowy na przygodę ?
Dla kogo jest ten szlak
Planujecie idealną rodzinną wyprawę rowerową ?. Taka wyprawa powinna spełniać kilka założeń
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Czyli ścieżki rowerowe, dzięki którym trasa odseparowana jest od ruchu pojazdów
Szlak w formie pętli
Nie trzeba wracać po własnych śladach, dzięki czemu familia jest cały czas spragniona nowych wrażeń
Atrakcje dla najmłodszych
Jeśli najmłodsi mają cel motywację o tyle łatwiej jest im zmierzyć się z trudami podróży, anic tak nie motywuje jak atrakcje dla najmłodszych na trasie.
Atrakcje dla dorosłych.
O ile wyprawa, jest atrakcją samą w sobie, to warto zadbać też o atrakcję dla pełnoletnich rowerzystów.
Atrakcje turystyczne/krajobrazowe.
Atrakcje na trasie pomocne są żeby uniknąć marudzenia i stwierdzania nudzi mi się, daleko jeszcze itp
Nie jest łatwo o taką trasę, ale oto przed wami jedna z propozycji
Żmigródzka pętla.
Trasa w ponad 90 % poprowadzona jest bezpiecznymi ścieżkami rowerowymi. Jest w formie pętli.
Atrakcje dla tych bardziej dorosłych rowerzystów to karczma rybna, niestety trzeba zboczyć nieco ze szlaku do Rudy Żmigrodzkiej, porzucając ścieżki rowerowe na rzecz lokalnych dróg asfaltowych. Dla dzieciaków, w sezonie letnim super atrakcją będzie wizyta w Żmigrodzkim aqaparku. Przy okazji zwiedzania szlaku można też pobawić się w poszukiwanie Żmigrodzkich smoków.
Atrakcje turystyczne to głównie Żmigród, Żmigródek i Powidzko. Atrakcje krajobrazowe z pewnością wyprawa wzdłuż Baryczy, urokliwy też jest punkt widokowy na staw Jamnik.
Trasę można pokonać każdym rowerem, w tym również rowerem szosowym. Jedynie krótki fragment w Żmigródku to bruk.
Zwykle nie wspominam o noclegach, ale w tym przypadku zrobię wyjątek, gdyż w Żmigrodzkiej baszcie można wynająć apartament. Cena niewygórowana bo 150 zł za noc,(w 2022 roku) . Po zamknięciu informacji turystycznej macie cały szczyt baszty do własnej dyspozycji.
Atrakce turystyczne
Wybierając z mapy powyżej pełny ekran, pojawia się możliwość pobrania atrakcji w formacie pliku KML
Graficzne przedstawienie nawierzchni szlaku
Nawierchnia
Żmigrodzka pętla
Legenda do nawierzchni

Długośc opisywanego odcinka

Asfaltowe drogi rowerowe:
Lokalny asfalt o znikomym ruchu
Drogi rowerowe z kostki
Asfalt o średnim natężeniu ruchu
Bruk
Obszary leśne
Obszary bezleśne
Skrócony opis szlaku
Żmigród
Trasa ma charakter pętli, więc można rozpocząć w dowolnym miejscu, ale rekomendujemy Żmigrodek przy wjeździe na teren parku. Również przy zespole pałacowym są parkingi (0,00 km). Przez park prowadzi brukowana drogą. Jest równa więc i szosowcy powinni sobie dać radę. Natomiast w kierunku Żmigrodu prowadzi już ścieżka rowerowa z kostki (020 km). Przy przejściu dla pieszych metalowa rzeźba roweru. No jak tutaj stawiają rzeźby rowerom to musi oznaczać że będzie rowerowo. Przez most na Sowinie brakuje ścieżki rowerowej. (0,80 km)
Ten krótki odcinek trzeba przejechać asfaltem pośród aut. Po przeciwnej stronie drogi pałacyk. Wkrótce skręcamy w lewo w ulicę kwiatową i kontrapasem dla rowerzystów dojeżdżamy do miejskiego targowiska. Tutaj odnajdujemy ścieżkę rowerową, która doprowadza do kolejnego kontrapasu na ulicy poziomkowej (1,40 km). Kolejny raz odszukujemy ścieżkę rowerową. Ciekawie rozwiązanie zastosowano w kwestii ruchu rowerowego na tym obszarze a to kontrapasem a to ścieżką rowerową kluczącą między garażami docieramy do parkingu przed aquaparkiem. Przekraczamy tunel i po przeciwnej stronie drogi odnajdujemy ścieżkę rowerową, która wyprowadza nas poza Żmigród (2,00 km)
Żmigród - Powidzko
Szlak prowadzi skraje parki krajobrazowego Dolina Baryczy. Ścieżką prowadzi przez rolnicze tereny. Trasa w pewnym miejscu zmienia kierunek z zachodniego na południowy (3,80 km) i doprowadza do wsi Kanclerzowice Tutaj występuje jedyny dłuższy odcinek poprowadzony lokalnym asfaltem. Przy końcu wsi skręcamy w prawo (5,80 km) i przez most na Sąsiecznicy docieramy do skrzyżowania (6,10 km), na którym skręcamy w lewo i znów wędrujemy ścieżką rowerową aż do miejscowości Powidzko (7,10). Tutaj ścieżką okrąża miejscowość, warto jednak z niej zjechać, żeby zobaczyć kościół oraz ruiny kościoła ewangelickiego.
Powidzko - Jamnik
Ścieżka doprowadza do skrzyżowania dróg w pobliżu Przędkowic(8,60 km). Uwagę zwraca przystanek kolejki wąskotorowej przekształcony w miejsce odpoczynku dla rowerzystów. Skręcamy w lewo na północ. Ścieżka rowerowa prowadzi torowiskiem dawnej kolejki. W Sieczkowie tuż przy trasie kapliczka, a kolejnej miejscowości Osiek krzyż pokutny, trzeba nieco zboczyć ze szlaku. Na skrzyżowaniu w tej miejscowości ścieżka rowerowa rozwidla się (12,00 km) My skręcamy w lewo. Po przejechaniu kilometrów ścieżką skręca na wszchód (12,80 km). Jednak warto zjechać na asfalt i zobaczyć punkt widokowy na staw Jamnik. Dla zgłodniałych warto pokusić się o przejażdżkę nieco dalej do Rudy Żmigrodzkiej, gdzie funkcjonuje karczma rybna.
Jamnik - Żmigród
Ścieżką rowerową skręca w lewo na wschód. Jest to najładniejszy odcinek, zupełnie odseparowany od ruchu, poprowadzony grzbietem wału wzdłuż Baryczy. Samą rzekę zobaczymy w późniejszym czasie, bo z początku rozpościerają się widoki z bagniskami z prawej strony i łąkami z lewej. Wzdłuż wału rosną ładne zgrupowania drzew. Po 2 kilometrach mijamy grodzisko (14,80 km). Jeśli macie ochotę na odpoczynek, to na ty odcinku kilkakrotnie będzie ku temu sposobność, gdyż będziecie mijać zarówno punkty ze stolikami i ławeczkami jak i zadaszone miejsca odpoczynku stylizowane na przystanki kolejki, jakie mijaliście wcześniej. Gdy dotrzecie do wieży widokowej (18,70 km) miejcie świadomość, że zbliżacie się już ku końcowi tej wyśmienitej ścieżki Smutne prawda?. Taką ścieżkę można by pokonywać kilometrami. Po drodze napotkacie dwa miejsca- przystanie kajakowe na Baryczy. Co ciekawe w tych miejscach kajakarze mogą przeciągnąć kajaki na drugą stronę wału i wpłynąć na parkowe stawy. Na koniec ponownie wita was bruk, który doprowadza do wieży przy ruinach pałacu w Żmigródku