Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Atrakcje turystycze na mapie – jak stworzyć

Atrakcje turystyczne na mapie

Gdzie nanosić atrakcje

Używaną przeze mnie stroną, która doskonale spisuje się jako miejsce, gdzie mogę nanosić atrakcje na mapą to –  Moje mapy Google.

Do korzystania wymagane jest założenie konta pocztowego gmail – Nad tą kwestią nie będę się rozwodził, wierzę, że sobie poradzicie.

Powyżej udostępniłem link do strony moje mapy, równie dobrze w wyszukiwarce wystarczy wpisać moje mapy google.

 

Jeśli uznasz, że przedstawione tutaj treści , okazały się dla Ciebie pomocne, wesprzyj stronę klikając przycisk poniżej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jesteśmy juz na stronie moje mapy. Klikamy przycisk – wypróbuj.

Jeśli wcześniej nie zalogowaliście się na konto pocztowe Google, to teraz trzeba będzie to zrobić.

Wybieramy UTWÓRZ NOWĄ MAPĘ (1)

Dobrym rozwiązaniem jest wgrać wcześniej przygotowany plik gpx z trasą, wokół której będziecie szukać punktów-Jak to zrobić opisano w artykule: Planowanie trasy

Do importowania GPX używamy przycisku – IMPORTUJ (2)

Strona oferuje do wyboru kilka podkładów map, jeśli nie odpowiada wam standardowy podkład map Google, możecie wybrać np. zdjęcie satelitarne- Do zmiany mapy służy zakładka – MAPA PODSTAWOWA (2)

 

Znajdujemy się już na mapie. Zaskoczeniem może być brak atrakcji- spora część staje się widoczna gdy wykonamy powiększenie danego fragmentu terenu, im większe to, tym więcej atrakcji się uwidocznia.

Klikamy ikonę dodawania nowych punktów (4)

Klikamy na mapie w wybrany punkt. Możemy nadać nazwę (5).

Punkt zapisujemy- ikona ZAPISZ (6)

 

Klikając punkt na mapie mamy dostęp do jego edycji. Przycisk STYL (7). Pozwala na zmianę koloru punktu, a także na zmianę ikony punktu – w tym celu klikamy na -WIECEJ IKON (8)

Gdy zakończymy dodawanie punktów – można owoce swojej pracy wyeksportować do pliku KML i wgrać do nawigacji. W tym celu klikamy ikonę 3 punktów (9) i wybieramy EKSPORT DO FORMATU KML/ KMZ (10)

Nasz mapa automatycznie zapisuje się, ale warto ją nazwać, gdyż przy dużej ilości map można się pogubić.  Nadawanie nazwy mapy odbywa się przez ikonę UDOSTĘPNIJ

Poszukiwanie atrakcji turystycznych

Głównym żródłem pozyskiwania punktów z atrakcjami turystycznymi są same mapy googla. Powyżej opisano jak to zrobić. Warto też wspierać się innymi serwisami. Każdy z polecanych przeze mnie serwisów ma mapy, z naniesionymi punktami, jednak, żeby te punkty były widoczne na moich mapach, trzeba własnoręcznie klikać i dodawać każdy punkt na tworzonej mapie.

Na pierwszym miejscu pod względem użyteczności , z pewnością umieszczę portal Polska Niezwykła.

Baza jest tworzona przez użytkowników portalu i zawiera wiele ciekawostek, które próżno szukać na mapach Google.

Kolejnym miejscem do wyszukiwania atrakcji jest portal zabytek.pl. Na mapie znajdziecie mnóstwo punktów, warto zaznaczyć ikonę zabytki nieruchome, gdyż przy domyślnym filtrowaniu na mapie widoczne są także ślady osadnicze- z punktu widzenia turystyki mało istotne.

Dla osób chcących wyszukiwać atrakcje z kategorii natura koniecznym odwiedzenia portalem będzie geoserwis GDOŚ

Ostatnim polecanym serwisem jest opencaching.pl

W skrócie to zabawa w odszukiwanie ukrytych, przez innych użytkowników serwisu pojemników. Często taki pojemnik ukryty jest w ciekawym miejscu, wartym odwiedzenia. Strona wymaga rejestracji, żeby uzyskać dostepu do mapy.