Ziemiański szlak rowerowy reklamowany jest jako najbardziej Wielkopolski Szlak rowerowy.
Na miano to składać ma się charakter przebiegu trasy. Szlak prowadzi po kolejnych siedzibach Ziemiaństwa Wielkopolskiego, składającego się z dworów i pałaców, oraz rozległych polach uprawnych, poprzecinanych polnymi zadrzewieniami.
Trasa ma formę pętli z ogonkiem, gdzie ogonek stanowi odgałęzienie trasy z okolic Czempinia do Mosiny.
To właśnie z Mosiny, Kościana Leszna, lub Rawicza warto rozpocząć zwiedzanie szlaku, ze względu na obecność linii kolejowych.
Część zachodnia pętli ma charter bardziej „cywilizowanych” dominują drogi asfaltowe, ale często płace są ukryte i niedostępne, a wejść strzegą tabliczki z zakazem wstępu. Część wschodnia to dużo dróg polnych, ale też zabytki są ciekawsze i są dostępne na wyciągnięcie ręki.
Szlak wytyczono w 2006 roku, przebieg jest nieco archaiczny, gdyż prowadzi drogami nieutwardzonymi, a obok wybudowano piękną ścieżkę rowerową. O tych ciekawostkach, poczytacie w szczegółowych opisach odcinków szlaku.
Trasę oznakowano za pomocą białych kwadratów, z logotypem roweru a pod nim zielony pasek. Oznakowania malowana na drzewach.
Istniejące oznakowanie widoczne, aczkolwiek często w miejscach, gdzie szlak zmienia kierunek, oznakowania brakuje. Stąd też nie zaleca się w pełni polegać na oznakowaniu w terenie tylko wspierać się mapą kub nawigacja GPS.