Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Polecane trasy przy granicy Polsko-Niemieckiej

Szlak Odra Sprewa : Brieskow-Finkenheerd – Furstenwalde

8 niemieckich tras rowerowych

W pobliżu Polskiej granicy

Jeśli podobają się Tobie treści prezentowane na tej stronie. Wesprzyj rozwój strony, klikając postaw kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Krótka przerwa na reklamę

MApa tras rowerowych

Niemieckie trasy Rowerowe

Dlaczego warto

Nawerzchnia

Z pewnością zaskoczy was duży udział dobrej jakości nawierzchni dedykowanej rowerzystom. Ścieżki rowerowe poprowadzono nie tylko wzdłuż dróg publicznych, ale także pośród lasów i pól.

Oznakowanie

Trasy są doskonale oznakowane. Drogowskazy są znacznie lepszym rozwiązaniem od malowania znaków na drzewach. Każda zmiana kierunku to drogowskaz z kilometrażem do najbliższej oraz do większej miejscowości. Pod drogowskazami znajdują się piktogram z oznaczeniem szlaku.

Bliskość Granicy

Trasy przebiegają w bliskiej tj. do 30 kilometrów odległości od Polskiej granicy. Sprawia to, że dojazd jest łatwy. Często trasę można rozpocząć już od granicy Polsko-Niemieckiej. Można tez szybko wrócić na Polską stronę, w przypadku losowych przypadków.

Długość: 640 km

Szlak Odra - Nysa

Szlak z gatunku bliżej polskiej granicy już się nie da. Trasa Prowadzi wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry. Dopiero za Szczecinem „zagłębia” się nieco bardziej w teren niemiecki.

Trasa z Punktu A: Nova Ves nad Nisou w Czechach, gdzie znajduje się źródło Nysy Łużyckiej. Do Punktu B : nadmorskiego miastecka Ahlbeck nad morzem Bałtyckim 

To propozycja idealna na początki z Niemieckimi trasami rowerowymi.  Ciągła obecność szlaku przy granicy sprawia, że szybko można wrócić na polską stronę czy to na noclegi, czy też zakupy.

Jeśli chcecie pobić rekord przejechanych kilometrów w ciągu jednego dnia to ta trasa spełni wasz pragnienie, gdyż prowadzi przez nieco monotonne tereny wzdłuż rzek, ale dzięki temu kilometry nabija się bardzo łatwo.

Więcej o tym szlaku poczytasz: Tutaj

 
 
Total distance: 640.44 km
Max elevation: 693 m
Min elevation: -4 m
Total climbing: 2011 m
Total descent: -2613 m
Download file: szlak-rowerowy-odra-nysa.gpx

Długość 237 km

Szlak Odra - Sprewa

Trasa dla każdego rowerzysty tak można podsumować ten szlak.  Odnajdą się tutaj rowerzyści szosowi, z uwagą że że 4,5 kilometra z 237 km to drogi niedostosowane do rowerów szosowych

 To trasa, którą można polecić rodzinom z dziećmi. 67 % opisanego odcinku szlaku prowadzi wydzielonymi z ruchu aut drogami i ścieżkami rowerowymi. 

Szlak ten jest pętlą, można rozpocząć i zakończyć w dowolnym punkcie, ale zaleca się rozpocząć najbliżej Polskiej granicy. Najbliższe przejścia graniczne znajdują się w Gubienie i Frankfurcie nad Odrą 

 Duża lesistość wynoszą 60% długości trasy to lasy, oraz bliskość wody sprawia, że szlak jest przyjemny w upały.

Teren przez który przebiega szlak to Pojezierze Sprewskie. Jezior jest tutaj sporo, dodatkowo od zachodu, szlak wiedzie wzdłuż Odry. Na tym odcinku szlak pokrywa się z szlakiem Odra- Nysa.

 

Więcej o tym szlaku poczytasz: Tutaj

.

Total distance: 237.19 km
Max elevation: 147 m
Min elevation: 8 m
Total climbing: 5729 m
Total descent: -5728 m
Download file: Szlak Odra- Sprewa.gpx

Długość 263 km

Szlak Ogórkowy

Trasa liczy 262 kilometry. Ze szlaku można wydzielić 3 pętlę. 

Największą atrakcją szlaku są liczne kanały, które są wykorzystywane turystycznie. Można na nich spotkać zarówno kajakarzy, jak też łódki spacerowe, sterowane przez gondolierów – Można spotkać się z określeniem Sprenwaldu jako Niemieckiej Wenecji.

Trasa dla rowerzystów z wszystkimi typami rowerów, poza rowerami szosowymi.  Rowerzyści szosowi muszą  mieć na uwadze że występują tutaj odcinki nie asfaltowe. 

 To trasa, którą można polecić rodzinom z dziećmi. Duża część opisanego odcinku szlaku prowadzi wydzielonymi z ruchu aut drogami i ścieżkami rowerowymi.  Trasa jest płaska,  i podjazdy nie stanowią wyzwań, poza północnym odcinkiem pomiędzy Krausnick – Kothen, tam jest jeden jedyny intensywny 5 kilometrowy podjazd na górę Wehlaberg (Nachylenie nie przekracza 9%).

 

 

Więcej o tym szlaku poczytasz: Tutaj

.

Total distance: 262.92 km
Max elevation: 147 m
Min elevation: 29 m
Total climbing: 5495 m
Total descent: -5495 m
Download file: Szlak ogórkowy.gpx

Długość 271 km

Żabi szlak

Kolejna trasa w formie pętli. Od wschodu ma wspólny przebieg z szlakiem Odra-Nysa.

Żabi Szlak Rowerowy oferuje możliwość poznania górnołużyckiego krajobrazu charakteryzującymi się licznymi wrzosowiskami i stawami,  które leżą w północno-wschodniej części Saksonii. Jest to ojczyzna Serbołużyczan, mniejszości narodowej, która mieszka na Łużycach od IV wieku. Ich język i kultura są wciąż żywe, a podczas wycieczki można się z nimi spotkać na wiele różnych sposobów, np. z dwujęzycznymi nazwami miejscowości

Szlak ten jest pętlą, można rozpocząć i zakończyć w dowolnym punkcie, ale zaleca się rozpocząć najbliżej Polskiej granicy. Najbliższe przejście graniczne znajdują się w Łęknicy

 Najbardziej wysunięty  na wchód odcinek szlak pokrywa się z szlakiem Odra- Nysa.

 

 

.

Total distance: 271.64 km
Max elevation: 277 m
Min elevation: 105 m
Total climbing: 1683 m
Total descent: -1684 m
Download file: Froschradweg.gpx

Długość 341 km

Szlak Berlin - Userdom

 

Szlak rozpoczyna się w centrum Berlina, tuz przy Katedrze Berlińskiej. Z Głównego dworca kolejowego trzeba przejechać 3,5 kilometra do początku szlaku.


Trasa ma przebieg północ południe i liczy 341 kilometrów. Najbardziej wysunięty na południe punkt trasy to Berlin. Północny koniec to miejscowość Pennemunde na wyspe Uznam (Userdom), w bliskim sąsiedztwie Morza Bałtyckiego.

Dojazd do Berlina nie będzie stanowił problemu. Z Pennemunde, dotrzeć można do Świnoujścia z przesiadką w Zinnowitz. 

Na odcinku, wzdłuż Zalewu Szczecińskiego szlak pokrywa się z szlakiem Odra – Nysa.

Po drodze większe miejscowości jak Biesenthal,  Prenzlau, Pasewalk, Anklam,  Ahlbeck. Przez każdą tą miejscowość przebiega linia kolejowa, która pozwala modyfikować w razie potrzeby trasę.

 

 

.