Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Szlak ogórkowy – GurkenRadweg

Szlak ogórkowy - Gurkenradweg

Szlak Ogórkowy

GurkenRadweg

kilometrów
Atrakcji
Zdjęć
h
czas przejazdu

Jeśli podobają się Tobie treści prezentowane na tej stronie. Wesprzyj rozwój strony, klikając postaw kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szlak w przygotowaniu - Wróć później po nowe treści

W opisie znajdziesz.

To wszystko dla Ciebie

1. Panoramy 360 stopni
2. Przebieg szlaku
3. Informacje o oznakowaniu szlaku

4. Jak dotrzeć do szlaku

5. Dla kogo szlak jest przeznaczony

 

6. Atrakcje turystyczne
7. Nawierzchnia
8. Podsumowanie rodzajów nawierzchni

9.  Opis szlaku

10. Galerię zdjęc

Przebieg szlaku

Krótka przerwa na reklamę

Total distance: 262.92 km
Max elevation: 147 m
Min elevation: 29 m
Total climbing: 5495 m
Total descent: -5495 m
Download file: Szlak ogórkowy.gpx

Jak oznakowano szlak

Oznakowanie szlaku ogólnie jest bardzo dobre.

 W miejscach gdzie następuje zmiana kierunku jazdy znajdują się drogowskazy, z kilometrażem do kolejnych miejscowości.

 Przy tabliczce drogowskazu żółty piktogram z zielonym ogórkiem na rowerze, to właśnie oznaczenie szlaku ogórkowego Dodatkowo na szlaku duże tabliczki z zieloną strzałką potwierdzającą kierunek.

 Wątpliwości można mieć w większych miejscowościach gdzie oznaczenia współistnieją z miejskimi oznaczeniami.

 
 

Każda podróż ma swój początek

Dojazd do szlaku

 

Najbardziej wysunięte na wschód części szlaku znjduje się zaledwie 30 kilometrów od Polski-Niemieckiej granicy. Trasa znajduje się na terenie Branderburgii, które graniczy z województwem Lubuskiem po Polskiej stronie. Dotrzeć do szlaku można dwiema drogami, autem lub pociągiem.

 

Każda podróż ma swój początek

Dojazd pociągiem

Dobrym miejscem, gdzie można zakończyć podróż pociągiem, jest Cottbus (Chociebuż). Dotrzecie w to miejsce dwiema drogami. Dla osób podróżujących z południa kraju, najlepszą drogą będzie Linia kolejowa prowadzącą przez Żary – Forst do Cottbus. Kolejna linia kolejowa prowadzi z Zielonej Góry do Gubina i dalej do Cottbus. To dobre rozwiązanie dla podróżując z Poznania, jak też z północy kraju.

Rezerwacji na pociąg należy dokonać przez stronę lub aplikację Deutsche Bane (DB), ceny na niemieckich liniach nie należą do najniższych. Cena za przejazd na odcinku Zielona Góra – Cottbus to nawet 60 eur za osobę, dlatego warto rozważyć dojazd do granicznych miast Gubin czy Forst. Odcinek Zielona Góra – Gubin to koszt ok. 30 zł (Stan cen na styczeń 2024). Z miast granicznych to tylko dodatkowe 30 kilometrów do najbliższego punktu szlaku ogórkowego.

Dojazd pociągiem

Każda podróż ma swój początek

Dojazd autem

W związku z tym, że szlak jest pętlą, dobrym pomysłem jest dojazd na dowolny punkt szlaku autem.  Najbliższym takim punktem jest miejscowość Peitz. Granicę Pańswta możecie przekroczyć w Gubinie lub w miejscowości Forst.  Przy ulicy Wallstrasse w Peitz, jest bezpłatny parking. Uważajcie gdyż nie wszystkie parkingi są bezpłatne. część bezpłatne parkowanie do 2 godzin. Cottbuss nie jest dobrym miejscem do pozostawienia auta, ze względu na płatną strefę parkowania.

Parking w Pietz

Jesteś gotowy na przygodę ?

Dla kogo jest ten szlak

Trasa dla rowerzystów z wszystkimi typami rowerów, poza rowerami szosowymi.  Rowerzyści szosowi muszą  mieć na uwadze że występują tutaj odcinki nie asfaltowe. 

 To trasa, którą można polecić rodzinom z dziećmi. Duża część opisanego odcinku szlaku prowadzi wydzielonymi z ruchu aut drogami i ścieżkami rowerowymi.  Trasa jest płaska,  i podjazdy nie stanowią wyzwań, poza północnym odcinkiem pomiędzy Krausnick – Kothen, tam jest jeden jedyny intensywny 5 kilometrowy podjazd na górę Wehlaberg (Nachylenie nie przekracza 9%).

Trasa  dla osób podróżujących z namiotem – pól namiotowych jest sporo. Ponadto to w regionie Branderburgia jest możliwy nocleg na dziko, o ile nie odbywa się w lesie i trwa jedną noc.

Dla osób preferujących nocleg pod dachem – dobra wiadomość. Pensjonatów i pokoi do wynajęcia jest tu zatrzęsienie.  Rejon Sprenwaldu przez który przebiega szlak – to teren zdecydowanie atrakcyjny turystycznie, stąd też duża ilość miejsc noclegowych

 

.

Trasowa pigułka

Skrócony opis szlaku

Trasa liczy 262 kilometry. Na przejechanie trzeba przeznaczyć 2-3 dni. Dobrą porą roku na wyjazd jest późna wiosna, wtedy to też kanały są dobrze widoczne, nie przesłonięte bujną roślinością zielną a i poziom wody w kanałach jest wysoki. 

Trasa przebiega głównie przez odsłonięte tereny rolnicze. Ekspozycja słońca jest duża, która w sezonie letnim może być dokuczliwa. Na trasie znajdują się plaże, które umożliwiają skorzystanie z ochłody. Jednak nie liczcie na dużą przejrzystość wody. 

Ze szlaku można wydzielić 3 pętlę.

Najdłuższa pętla (oznaczona na mapie poniżej kolorem niebieskim), liczy 130 kilometrów. To na tej pętli dominują tereny poprzecinane kanałami, wzdłuż których bardzo często prowadzi szlak.

Pętla wschodnia (kolor pomarańczowy) jest najkrótsza i liczy tylko 50 km. Wiedzie przez tereny typowo rolnicze,  terenów leśnych jest tutaj niewiele, brakuje też kanałów.

Pętla północna (kolor zielony na mapie jest pętlą najbardziej wymagającą, to na tej pętli jest największy podjazd całego szlaku (5 kilometrowy), są tez tutaj odcinki nie asfaltowe, z drogami polnymi i leśnymi. Na tej pętli lesistość jest stosunkowo duża w porównaniu z pozostałymi pętlami.

Pętla wschodnia i północna,  przebiegają przez miejscowość Lubin, to dobry punkt startowy, oraz końcowy, gdyż przebiega tędy linia kolejowa, którą wrócicie do Cottbus a stamtąd do Polski

Szlak jest pętla, i do wyboru są dwa kierunki przebiegu. Ze względu na przewagę wiatrów zachodnich, warto rozważyć przejazd trasą zgodnie z wskazówkami zegara. W takim przypadku jest szansa, że ostatnie kilometry, gdy człowiek już jest najbardziej zmęczony pokonacie z wiatrem w plecy. Jednak warto tuż przed wyjazdem sprawdzić w jakim kierunku powieje wiatr. 

Największą atrakcją szlaku są liczne kanały, które są wykorzystywane turystycznie. Można na nich spotkać zarówno kajakarzy, jak też łódki spacerowe, sterowane przez gondolierów – Można spotkać się z określeniem Sprenwaldu jako Niemieckiej Wenecji. Wykaz większości atrakcji na szlaku znajdziecie na poniższej mapie atrakcji

Schemat linii kolejowych

Atrakce turystyczne

Graficzne przedstawienie nawierzchni szlaku

Nawierchnia

Szlak Ogórkowy – GurkeRadweg

Legenda do nawierzchni

Długość szlaku:

0
km

Asfaltowe drogi rowerowe:

1
km
Procentowa długość 0%

Ścieżki rowerowe z kostki

0
km
Procentowa długość
0%

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
0%

Drogi wyłączone z ruchu

0
km
Procentowa długość
0%

Asfalt o średnim natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
0%

Bruk

0
km
Procentowa długość
0%

Droga z płyt

0
km
Procentowa długość
0%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
0%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
0%

Szlak ogórkowy - opisane odcinki: