Trasa liczy 262 kilometry. Na przejechanie trzeba przeznaczyć 2-3 dni. Dobrą porą roku na wyjazd jest późna wiosna, wtedy to też kanały są dobrze widoczne, nie przesłonięte bujną roślinością zielną a i poziom wody w kanałach jest wysoki.
Trasa przebiega głównie przez odsłonięte tereny rolnicze. Ekspozycja słońca jest duża, która w sezonie letnim może być dokuczliwa. Na trasie znajdują się plaże, które umożliwiają skorzystanie z ochłody. Jednak nie liczcie na dużą przejrzystość wody.
Ze szlaku można wydzielić 3 pętlę.
Najdłuższa pętla (oznaczona na mapie poniżej kolorem niebieskim), liczy 130 kilometrów. To na tej pętli dominują tereny poprzecinane kanałami, wzdłuż których bardzo często prowadzi szlak.
Pętla wschodnia (kolor pomarańczowy) jest najkrótsza i liczy tylko 50 km. Wiedzie przez tereny typowo rolnicze, terenów leśnych jest tutaj niewiele, brakuje też kanałów.
Pętla północna (kolor zielony na mapie jest pętlą najbardziej wymagającą, to na tej pętli jest największy podjazd całego szlaku (5 kilometrowy), są tez tutaj odcinki nie asfaltowe, z drogami polnymi i leśnymi. Na tej pętli lesistość jest stosunkowo duża w porównaniu z pozostałymi pętlami.
Pętla wschodnia i północna, przebiegają przez miejscowość Lubin, to dobry punkt startowy, oraz końcowy, gdyż przebiega tędy linia kolejowa, którą wrócicie do Cottbus a stamtąd do Polski
Szlak jest pętla, i do wyboru są dwa kierunki przebiegu. Ze względu na przewagę wiatrów zachodnich, warto rozważyć przejazd trasą zgodnie z wskazówkami zegara. W takim przypadku jest szansa, że ostatnie kilometry, gdy człowiek już jest najbardziej zmęczony pokonacie z wiatrem w plecy. Jednak warto tuż przed wyjazdem sprawdzić w jakim kierunku powieje wiatr.
Największą atrakcją szlaku są liczne kanały, które są wykorzystywane turystycznie. Można na nich spotkać zarówno kajakarzy, jak też łódki spacerowe, sterowane przez gondolierów – Można spotkać się z określeniem Sprenwaldu jako Niemieckiej Wenecji. Wykaz większości atrakcji na szlaku znajdziecie na poniższej mapie atrakcji