Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Czerwony szlak pieszy : Świdnica – Urzuty

czerwony szlak pieszy : Świdnica – Urzuty

czerwony szlak pieszy : Świdnica - Urzuty

Zobacz jak wygląda szlak
(prezentacja w 360 stopniach)

Jeśli uznasz, że przedstawione tutaj treści , okazały się dla Ciebie pomocne, wesprzyj twórcę klikając przycisk poniżej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skrócony opis:

Kolejny odcinek długiego szlaku pieszego rozpoczynającego się w Miedzichowie a kończącego się w Bytomiu Odrzańskim.

Opisywany odcinek rozpoczyna się w przed kościołem w Świdnicy. W miejscowości warte odwiedzenia jest muzeum archeologiczne. Trasa prowadzi na południe, wkrótce mijamy kolejny kościół. Przed OSP, szlak skręca w lewo w mniej uczęszczaną drogę.  Nieco dalej kierujemy się w prawo  w brukowaną drogę, zgodnie z drogowskazem OSIR.

Mijamy trzy kamienne kręgi. Przy trzecim szlak skręca w lewo, aczkolwiek warto podjechać prosto, żeby zobaczyć nietypowy bunkier. Podobny bunkier będziemy też mijać nieco dalej na szlaku. Trasa prowadzi przez podmokłe łąki, jest to niezwykle urokliwy i dziki odcinek. Droga brukowana zostaje zastąpiona wyboista polną drogą. Dwukrotnie przekraczamy kanał Starej Ochli. Gdy wkraczamy na teren leśny, rozpoczyna się wygodna szutrowa trasa.

Wkrótce opuszczamy tę drogę i leśną dróżką docieramy do mostu na Czarnej Strudze, za którą pośród łąk, docieramy w końcu do asfaltowej drogi, na której skręcamy w lewo do miejscowości Niwiska. Główną atrakcją jest kościół, przy którym skręcamy w lewo. Za Niwiskami, przy dostrzegalni przeciwpożarowej skręcamy w prawo i kieruje do miejscowości Urzuty. Przy przystanku autobusowym szlak skręca w lewo. Opis tego odcinka szlaku kończy się przy kościele parafialnym.

 
 

Dla kogo ten szlak:

Jest to szlak pieszy, ale opisywany odcinek w 50 % wiedzie asfaltem, stąd też szlak można polecić także cyklistom. Tam, gdzie są drogi polne przejazd jest uciążliwy ze względu na wyboistość. Przejazd rowerem jest możliwy, dla rowerów MTB, treking. Dla rowerów szosowych szlak niedostępny. Trasa pozwala się zapoznać z nietypowymi obiektami militarnymi z czasów II Wojny Światowej. W Świdnicy sporo zabytków, muzeum archeologiczne oraz wystawa rzeżb lokalnego rzeźbiarza.

Długośc opisywanego odcinka

0
km

Nawierzchnia szlaku:

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
50%

Droga polna/leśna

0
km
Procentowa długość
29%

Bruk

0
km
Procentowa długość 11%


Szutry

0
km
Procentowa długość
9%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
38%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
62%
Total distance: 17.41 km
Max elevation: 127 m
Min elevation: 54 m
Total climbing: 451 m
Total descent: -478 m
Download file: Szlak czerwony Świdnica Urzuty.gpx

Atrakcje turystyczne na szlaku:

Wybierając z mapy powyżej pełny ekran, pojawia się możliwość pobrania atrakcji w formacie pliku KML

Galeria zdjęć

Dojazd do szlaku:

Ze względu na to, że jest to fragment dłuższego szlaku, stąd też zwiedzanie najlepiej rozpocząć w Zielonej Górze (patrz poprzedni opis szlaku), gdyż tam znajduje się dworzec kolejowy. Z przeciwnej strony miejscowość Urzuty, która nie posiada połączenia kolejowego. W każdej z mijamych miejscowości parkingi pod kościołami i przy cmentarzach.

Jak oznakowano Szlak czerwony Świdnica - Urzuty

Szlak znakowany farbą głównie na drzewach. Biały prostokąt z czerwonym paskiem pośrodku. Oznakowane na tym odcinku jest tragiczne. Szlak zapomniany, nieodnawiany przez dziesięciolecia, ostały się tylko pojedyncze oznakowania, które zupełnie nie spełniają swojej funkcji.

Oznakowanie szlaku:
1/5
Trudność szlaku:
3/5