Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Planowanie trasy

Planowanie trasy

Każdy wyjazd w teren wymaga zaplanowania trasy. Dużo zaplanowanych tras macie dostępnych na tym portalu, ale warto samemu układać trasy.

Jeśli uznasz, że przedstawione tutaj treści , okazały się dla Ciebie pomocne, wesprzyj stronę klikając przycisk poniżej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Korzystanie z gotowych tras z portalu naszlakach.pl

Każdy opisany szlak posiada link do pliku GPX, który możecie wgrać do swojego urządzenia GPS.

Plik ten znajdziecie pod mapą szlaku. Jak na obrazku poniżej

Jest też opcja pobrania trasy wraz z atrakcjami turystycznymi w formie jednego pliku GPS.

Odszukujemy w opisie trasy akapit atrakcje turystyczne.

Na mapie atrakcji klikamy w prawy górny róg- przenosi nas do pełnoekranowego podglądu mapy

Klikając trzy kropki otrzymujemy dostęp do rozwijanej listy

Następnie wybieramy Pobierz KML.

Zapisujemy plik w komputerze, po czym przenosimy do swojego urządzenia GPS.

Planowanie trasy w domu

Poszukiwanie istniejącego szlaku

Planowanie trasy przed wyjazdem, warto poświęcić temu nieco czasu. Co jest niezbędne do planowania, to oczywiście mapy. Nie martwcie się w inetrnecie są ogólnie dotępne mapy, za które nie zaplacicie ani złotówki, a zaplanujecie super trasę.

Jeśli planujecie skorzystać z któregoś istniejącego szlaku czy to rowerowego czy też pieszego koniecznie zajrzyjcie na stronę

 

https://cycling.waymarkedtrails.org/#

Prawy górny róg – wybieracie typ trasy, piesza rowerowa, konna , górska rowerowa, rolki , czy stoki narciarskie- na rysunku poniżej oznaczone numerem 1

Przesuwając mapę, wyświetlają się wam szlaki na widocznym obszarze

Klikając w prawy dolny róg – ikonę trasy otworzycie panel widocznych tras – na rysunku poniżej oznaczone numerem 2

Klikając  daną trasę na panel po prawej stronie, wyświetlicie kolejny panel z bardziej szczegółowym opisem trasy. Na samym dole ikona GPX pozwala pobrać ślad gps na komputer.

Jeszcze mała uwaga na koniec. Nie wszystkie szlaki turystyczne są naniesione na waymarked. Te trasy, które są widoczne na mapach open Street map, znajdziecie w waymarked. Jednak zdarza się, że dana gmina, powiat czy inna jednostka tworzy nowy szlak, i nikt z twórców mapy osm nie nanosi takiego szlaku na mapę. Wtedy nie znajdziecie tego szlaku na waymarked.

Pozostaje samodzielne sprawdzanie stron jednostek samorządowych. Zwykle w zakładce turystyka prezentują swoje szlaki

Samodzielne rysowanie trasy

 

Podstawowa mapa, z jakiej korzystam to Opencycle Map – to dla planowania wypraw rowerowych

Dlaczego wybór takiej mapy ?. Jest to mapa przeznaczona stricte dla cyklistów. Sporo znakowanych szlaków rowerowych jest wyrysowanych na mapie, naniesiono teź przebieg ścieżek rowerowych.

Jeśli planujecie korzystać ze szlaków pieszych to polecam podkład mapy Hike & bike.

 

https://www.opencyclemap.org/

No dobrze, mapy są, ale jak rysować trasę. Ja wykorzstuję dwie metody. Na telefonie rysuję trasy za pomoca aplikacji Locus, o tej aplikacji będzie odrębny artykuł, stąd też tutaj  tylko wzmianka. Główną metodą rysowania tras jest strona:

https://www.alltrails.com/

Na stronie jest juz zaimplementowana mapa Opencycle Maps.

Wymagana jest bezpłatna rejestrajca.

Jesteśmy zalogowanym użytkownikiem, więc możemy rozpocząć tworzenie trasy. Klikamy Saved i z rozwijanej listy wybieramy create map (1)

Klikamy przycisk Draw on map (2) – uzyskujemy dostęp do panelu rysowania śladu na mapę

Kółkiem myszy powiększamy mapę i klikając kolejne punkty na mapie, rozpoczynamy rysowanie trasy. Warto się upewnić, czy suwak Smart Routing (3) jest w pozycji ON. Dzięki temu każdy punkt  jest „dociągany” do drogi na mapie.  Gdy chcemy poprowadzić naszą trasę, poza drogą, to suwak Smart Routing przełączamy na off. Wtedy rysujemy proste linie bez przyciągania do istniejących dróg. Gdy algorytm rysuje nam trasę np. polną drogą, a chcemy pobliską ścieżką, warto poeksperymentować z profilami rysowania tras (5). Do wyboru mamy  min. turystykę pieszą, rower szosowy, górski.

W nowym panelu po prawej stronie klikamy przycisk (6)

Następnie wybieramy Download Map (7)

Gdy stworzymy trasę zapisujemy za pomocą przycisku Save custom map (5)

W nowym oknie Download Route – klikamy ok.

Pojawia się zapytanie o opuszczenie strony – klikamy opuść stronę dzięki temu otrzymujemy możliwość zapisania pliku, który następnie możemy znaleźć w folderze pobrane (9)

Plik gpx możemy wysłać na swoje urządzenie GPS. Dla telefonów z androidem najprościej jest wysłać  mail na swój adres mailowy i następnie z poziomu telefonu załącznik gpx w mailu otworzyć konkretnym programem do nawigacji.