Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Szlak rowerowy Region kozła

Szlak rowerowy Region Kozła

Szlak rowerowy REGION KOZŁA

Total distance: 54.21 km
Max elevation: 100 m
Min elevation: 41 m
Total climbing: 1448 m
Total descent: -1455 m
Download file: region kozła.gpx

Skrócony opis:

Bamimost - Nowy Kramsk

Sprzed dworca kolejowego w Babimoście ruszamy ulicą dworcową. Już na początku pojawią się ścieżka rowerowa. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ulicę leśną. Jednak warto pojechać najpierw prosto i zobaczyć zabytki Babimostu.

Docieramy do obwodnicy. Przejeżdżamy przez rondo. Przekraczamy linię kolejową będącą odnogą prowadzącą w kierunku lotniska. Wkraczamy na leśny obszar, nieco po górkę docieramy do miejsca odpoczynku. Dalej przez pola docieramy do Nowego Kramska.

Kończy się ścieżka rowerowa. Skręcamy w lewo w ulicę Nową. Docieramy do szkoły skręcamy w lewo i następnie przy kapliczce w prawo. Jadąc prosto dotrzemy na terenie lotniska Zielona Góra.

 

Nowy Kramsk

Jadąc szlakiem znów napotkamy ścieżkę rowerową. Przed obniżeniem terenu można skręcić w prawo, żeby zobaczyć atrakcje tej miejscowości, pałac. Kościół, pomnik poświęcony powstańcom.

Na obrzeżach miejscowości pozostałości wiatraka. Ścieżka prowadzi przez skarpę. Przy miejscu odpoczynku szutrowa ścieżka rowerową z licznymi zakrętami. Na skraju Nowego Kramska skręcamy w lewo i podjazdem kierujemy się do Kolesina.

Kolesin

. Na głównym skrzyżowaniu należy skręcić w lewo, ale warto podjechać 3 kilometry prosto żeby zobaczyć kolejny kościół drewnianym w Klępsku. Przed końcem miejscowości Kolesin zabytkowa brama a za nią dwór Kolesin z hotelem. Ścieżka rowerową prowadzi w kierunku Wojnowa. Po lewej od czasu do czasu ponawiają się widoki na taflę jeziora Wojnowskiego. 

Nowe Kramsko

Docieramy do wsi Nowe Kramsko. Największą atrakcją jest dawna dzwonnice. Przy starej remizie można zjechać na niewielką plaże.Wieś jes długa i jest rozlokowana wzdłuż jeziora Wojnowskiego. Przez całą miejscowość poprowadzono ścieżkę rowerową z kostki a poza obszarem zabudowanym ścieżka jest asfaltowa

Wojnowo

Przed Wojnowem przez pas podmokłych łąk prowadzi droga wyłącznie dla rowerów. Docieramy do mostu na Gniłej Obrze, za którą rozpoczyna się wioska. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Warto skręcić w lewo  zapoznać się z atrakcjami Wojnowa, bo jest ich całkiem sporo, plaża, pałac. Zabytkowa kaplica a obok zabudowa folwarczne.

Chwalim

Ścieżka rowerowa doprowadza nas do drogi krajowej numer 32. Skręcamy w lewo i wzdłuż tej drogi docieramy do Chwalimia. Ścieżka się kończy, a żeby nie wędrować ruchliwą drogą  skręcając w lewo na początku miejscowości można objechać całą wieś lokalna droga z kostki.

Po przeciwnej stronie Chwalimia powraca ścieżka rowerowa, która doprowadza do pierwszych zabudowań Kargowej.

Kargowa

Przy stacji benzynowej 100 metrowy odcinek z drogą z dużą ilością aut. Jednak szybko skręcamy w prawo w ulicę kościelną. Za cmentarzem droga jest jednokierunkowa ale, nie dotyczy to rowerów. Mijamy kościół Św. Wojciecha i docieramy do rynku. Skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez główną drogę i następnie skręcamy w prawo w ulicę browarną, która doprowadza do kościoła św. Maksymiliana Kolbe. Trasa skręca w lewo w ul. Górną, ale warto pojechać prosto żeby zobaczyć pałac z końca XVIII wieku i kargowskie murale.

Ulica górna doprowadza do ścieżki rowerowej , na obrzeżach miasta.  Po 3,5 kilometra ścieżka oddala się od głównej drogi i prowadzi nad jez. Linie

Jezioro Linie

Docieramy do plaży. W sezonie wejście jest płatne. Tutaj jedyny odcinek 500 metrów nieutwardzonej drogi wzdłuż jeziora. Wyjeżdżamy pod górę do drogi, którą wcześniej opuściliśmy. Przy leśniczówce kolejny odcinek drogi rowerowej. Miejscami trzeba się zmierzyć z nawierzchnia złej jakości, potrafi porządnie wytrząść.

Docieramy do obwodnicy Babimostu. 

Babimost

Na rondzie kierujemy się prosto w ulicę Kargowską. Przy zakładzie produkcyjnym Ikei skręcamy w prawo w ulicę 1 mają. Na kolejnym skrzyżowaniu atrakcją samolot Lim bisR, obok tablica upamiętniająca  lotników. W Babimoście jest jeszcze do zobaczenia helikopter, dotrzecie do niego skręcając że szlaku w ulicę Wojska Polskiego. Docieramy do centrum sportu, tutaj atrakcją jest największy na świecie gliniany garnek.  Wędrując ulicą lotniczą

docieramy do skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego i skręcamy w prawo. Odcinek ulicy lotniczej to jedyny fragment z całego Babimojskiego gdzie nie ma ścieżki rowerowej. Ulicą Piłsudskiego  wyjeżdżamy za teren miasta.

Obwodnica

Za stacją benzynową powrót na asfaltową ścieżkę rowerową. Docieramy do drogi 304, która doprowadza nas w pobliże Podmokle Wielkie, przed przejazdem znajduje się miejsce odpoczynku. W tym miejscu, na północ prowadzi nowa  wybudowana w 2024 roku obwodnica. Równą asfaltową ścieżka rowerową jedziemy 7 kilometrów. 

Początkowo przez las a następnie przez pola, co gwarantuje rozległe widoki. Z daleka jest widoczna wieża ciśnień w Zbąszynku. Kilkakrotnie musimy zatrzymywać przez znakami stop. Które strzegą na wjazdy na skrzyżowania. Skrzyżowania o tyle ciekawe, że są to skrzyżowania z drogami polnymi.  

Docieramy do końca obwodnicy, przy którym znajduje się miejsce odpoczynku.

Chlastawa

Docieramy do końca obwodnicy, przy którym znajduje się miejsce odpoczynku. Przed rondem skręcamy w lewo. Na wprost wznoszą się zabudowania fabryki Ikea. Warto pojechać kawałek prosto I zobaczyć kapitalnie zagospodarowane jeziorko koźlarskie.

Ścieżka doprowadza do Chlastawy. Niestety tutaj odcinek w ruchu ogólnym.  Kolejny odcinek ścieżki objawia się już za Chlastawa. Największy zabytek wioski to drewniany kościół.

W gablocie przed kościołem jest numer telefonu, możecie umówić się na zwiedzanie. W niedzielę o 10 jest mszą w tym obiekcie i kościół można zwiedzać bez rezerwacji. Ponadto w Chlastawie warto zobaczyć dawną kuźnię oraz dwór, a także karczmę gość w dom, która była obiektem kuchennych rewolucji. Za Chlastawą ścieżka rowerową do Kosieczyna

Kosieczyn

 Po prawej wznosie się wieża ciśnień, przy węźle kolejowym Zbąszynek. Na początku Kosieczyna skręcamy w lewo; wyboiste płyty, które kończą się dość szybko gdyż skręcamy w prawo w ścieżkę  rowerową, która doprowadza nas do centrum miejscowości .

Tutaj skręcamy w lewo w ulicę krętą i na kontra pas rowerowy. Docieramy do drewnianego kościoła, kolejny na szlaku kościołów drewnianych.  

 Tuż obok do zobaczenia dwór oraz pałac.

Kręckie wzgórza

Jadąc dalej powracamy na główną ulicę. Na szczęście jazda wśród aut trwa tylko kilkaset metrów, po czym wkraczamy na asfaltową ścieżkę rowerową. Wśród pól wędrujemy do wiaduktu kolejowego .

Przejeżdżamy pod nim i  natychmiast skręcamy w lewo. Z prawej strony kompleks leśny stanowi rezerwat przyrody kręci łęg.

Jadać ścieżką rowerową można podziwiać z prawej strony pas wzgórz. Dawniej na tych wzgórzach uprawiano winorośle, do dzisiaj pozostała tylko nazwa Krętka Winnica

Podmokle Wielke

Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i kierujemy się w stronę widocznego z daleka kościoła należącego do Podmokle Wielkie. Po raz kolejny przekraczamy Gniłą Obrę. Wkraczamy na teren wsi Podmokle Małe. Już na początku kapliczka z ciekawą nazwą kapustna kapliczka. Przy szkole warto zobaczyć lokalny skansen, w którym mieszkańcy gromadzą przedmioty rolnicze. Największą  atrakcją jest wiatrak Koźlak.

Na głównym skrzyżowaniu skręcamy w lewo, tutaj kilkaset metrów drogą a dalej już ścieżką rowerową, która doprowadza do Babimostu.

Przekraczamy linię kolejową i dalej jedziemy już wśród miejskiej zabudowy. Docieramy ponownie do skrzyżowania ulicy Dworcowej z Leśną. Skręcamy w prawo i wracamy do dworca kolejowego Babimost

Dla kogo szlak rowerowy Region Kozła

W związku z tym, że szlak w większości stanowi ścieżki rowerowe ,to trasę nożna polecić na rodziną wyprawę.

Tylko w obrębie miejscowości takich jak Chlastawa, Kosieczyn, Kargowa brakuje fragmentów ścieżek rowerowych, ale są chodniki, które umożliwią bezpieczny przejazd w ruchu ogólnym.

Trasę można też polecić użytkownikom rowerów szosowych. Jedynie w obrębie jeziora Linię jest gruntowy odcinek, który można ominąć  pobliskim asfaltem. Ścieżka rowerową od leśniczówki Linie do Babimostu jest wyboista i rowerem szosowym nie sposób przejechać, ale obok asfalt w ruchu ogólnym.

Największą zagęszczenie zabytków znajduje się w największych miejscowościach W Kargowej i Babimoście. Ogólnie zachodnia części pętli to najwięcej zabytków. Natomiast część pętli wschodniej praktycznie nie oferują zabytków. Część pętli pokrywa się że szlakiem kościołów drewnianych regionu Kozła. Zobaczyć można kościoły w Chlastawie oraz Kosieczynie, a zbaczając nieco z trasy także kościół w Klępsku

Dla planujących trasę w sezonie letnim dużym udogodnieniem w upały będą 4 plaże, na których będzie można się schłodzić. 2 takie miejsca są nad jeziorem. Wojnowskim, kolejne na południowych krańcach Kargowej plaża Coca Cabana nad Obrą, a ostatnie miejsce to plaża nad jeziorem Linię.

Długośc opisywanego odcinka

0
km

Nawierzchnia:

Asfaltowe drogi rowerowe:

1
km
Procentowa długośc 54.3%

Drogi rowerowe z kostki

0
km
Procentowa długość 29.7%

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
12.5%

Droga polna/leśna

0
km
Procentowa długość
0.7%

Asfalt o średnim natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
0.7%

Droga z płyt

0
km
Procentowa długość
0.7%

Bruk

0
km
Procentowa długość
0.2%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
34%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
66%

Atrakcje turystyczne na szlaku Region Kozła

Wybierając z mapy powyżej pełny ekran, pojawia się możliwość pobrania atrakcji w formacie pliku KML

Dojazd do szlaku:

Dojazd pociągiem w ten region nie stanowi problemu.  Do Babimostu można dotrzeć pociągiem Poznania i Zielonej Góry. Kolejna stacja kolejowa to Zbąszynek, znaczący węzeł kolejowy. Tutaj krzyżują się linie kolejowe także z Szczecina i Gorzowa Wielkopolskiego.

Dla zmotoryzowanych, parkingi w każdej z miejscowości.

Jak oznakowano szlak rowerowy Region Kozła

To nie jest znakowany szlak. Jest to moja propozycja objazdu Regionu Kozła korzystając z perfekcyjnej infrastruktury rowerowej. W związku z brakiem oznakowania, dobrym pomysłem jest korzystanie z nawigacji gps. Plik gpx, najdziecie na górze strony

Oznakowanie szlaku:
1/5
Trudność szlaku:
1/5

Galeria zdjęć Region Kozła