Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Stęszew – Szreniawa : Szlak zielony

Stęszew – Szreniawa : szlak zielony

Szlak zielony

Sztęszew – Szreniawa

kilometrów
Atrakcji
Zdjęć
h
czas przejścia

Jeśli podobają się Tobie treści prezentowane na tej stronie. Wesprzyj rozwój strony, klikając postaw kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W opisie znajdziesz.

To wszystko dla Ciebie

1. Panoramy 360 stopni
2. Przebieg szlaku
3. Informacje o oznakowaniu szlaku

4. Jak dotrzeć do szlaku

5. Dla kogo szlak jest przeznaczony

 

6. Atrakcje turystyczne
7. Nawierzchnia
8. Podsumowanie rodzajów nawierzchni

9.  Opis szlaku

10. Galerię zdjęc

Wirtualna podróz

Konieczne kliknij  i  wyrusz w wirtualną podróż dzięki panoramom 360 stopni.

Przebieg szlaku

Total distance: 18.74 km
Max elevation: 131 m
Min elevation: 51 m
Total climbing: 687 m
Total descent: -676 m
Download file: Wpn zileony.gpx

Krótka przerwa na reklamę

Jak oznakowano szlak

Od strony Stęszewa oznakowanie szlaku, praktycznie nie istnieje w terenie, pojawia się dopiero po przekroczeniu granicy parku. Na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, oznakowanie szlaku jest bardzo dobre.

Każda podróż ma swój początek

Dojazd do szlaku

Dojazd pociągiem  jest możliwy ze Stęszewa, Rosnówka i Szreniawy. Dzięki temu możliwe dzielenie trasy na mniejsze odcinki. Dla zmotoryzowanych parkingi zlokalizowane przy dworcach kolejowych.

 

 

Jesteś gotowy na przygodę ?

Dla kogo jest ten szlak

Szlak przeznaczony dla osób, które chcą się zapoznać z mniej uczęszczanymi rejonami Wielkopolskiego Parku Narodowego. Poza okolicami jeziora Jarosławieckiego raczej nikogo nie spotkacie na szlaku. Na terenie parku ruch na szlakach jest dozwolony tylko dla osób pieszych. Obowiązuje zakaz ruchu rowerem.

 Na trasie nie brakuje atrakcji jak Delipark ze ścieżką w koronach drzew wieża widokowa,  muzeum rolnictwa w Szreniawie. Kąpielisko w obrębie WPN, to niektóre z atrakcji.

Dla wyprawy z dziećmi, warto podzielić szlak na dwie wycieczki, w których celem, jest Delipark. Znajduje się mniej więcej w połowie przebiegu szlaku.

Atrakce turystyczne

Graficzne przedstawienie nawierzchni szlaku

Nawierchnia

Szlak VeloBaltica Świnoujście – Dziwnów

Legenda do nawierzchni

Długośc opisywanego odcinka

0
km

Droga polna/leśna

0
km
Procentowa długość
81%

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
13%


Szutry

0
km
Procentowa długość
2%

Droga z płyt

0
km
Procentowa długość
3%

Bruk

0
km
Procentowa długość
1%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
81%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
19%

Skrócony opis szlaku

Stęszew

Szlak rozpoczyna się poza terenem parku narodowego w mieście Stęszew, przy dworcu kolejowym (0,0 km). Szlak przekracza przejazd kolejowy 0,10 km) i prowadzi  najpierw drogą asfaltową w kierunku wschodnim. Po lewej stronie pojawią się la. W tym miejscu należy szukać wąskiej ścieżki, która wprowadza nas już na teren parku (1,10 km). Wędrujemy lasem liściastym, przy pierwszych zabudowaniach ośrodka wypoczynkowego skręcamy w prawo i następnie znów w prawo (1,70 km).

Kolejne skrzyżowanie to skręt w lewo.(2,20 km) Szlak wyprowadza na skraj lasu(2,60 km). Tutaj krzyżuje się ze szlakiem wokół Stęszewa, skręcamy w lewo.  Polna droga prowadzi w dół na bagienny obszar. Jest to teren rezerwatu Bagno Dębienko. Nieco wyżej mijamy rezerwat Suche Zbocza.  Wkrótce przechodzi przez tunel pod linią kolejową Stęszew Rosnówko (3,70 km).

Mogiły

Dalsza wędrówka przez las doprowadza do drogi Stęszew Rosnówko(4,00 km). Brama jest zamykana na skobel, po jej przekroczeniu ponownie ją zamykamy, żeby zwierzęta nie wtargnęły na jezdnię.  Przekraczamy ostrożnie

jezdnię. Brakuje tutaj przejścia dla pieszych. Po drugiej stronie drogi podobna furtka, a za nią liściasty las, przez który docieramy do miejsca martyrologii (4,80 km). Drogą prowadzi najpierw na północ a potem na północny-wschód i wyprowadza do skrzyżowania z drogą  Konarzewo Rosnówko (6,60 km). Jest tutaj miejsce odpoczynku. Niewyraźna droga prowadzi nad ciąg jezior Chomięcickie Rosnowskie i prowadzi dłuższym czasem wzdłuż brzegów, mało uczęszczaną ścieżką nadjeziorną. W końcu szlak odbija w prawo i powraca na drogę Rosnówko Konarzewo (8,00 km). Skręcając w lewo, docieramy do stadniny koni, kończy się las, pojawia się drogą z płyt (8,40 km)Docieramy do Rosnówka.

Rosnówko

Przy hotelu Delicjusz (9,30 km) przekraczamy  ruchliwą drogę i kierujemy się w lewo do stacji kolejowej. Przekraczamy przejazd kolejowy (9,60 km)  i wzdłuż domków jednorodzonych wędrujemy najpierw asfaltem, a potem drogą z kostki a w końcu drogą polną.

Towarzyszą nam znaki czerwonego szlaku rowerowego. Po lewej widoczna tafla jeziora małego. Wkraczamy na obszarze leśny, szlak rowerowy skręca w lewo . Kilkaset metrów i nasz szlak skręca w lewo (11,50 km) i kieruje nas nad brzeg jeziora Jarosławieckiego. Wąską ścieżka nadjeziorną docieramy do uczęszczanej drogi, którą skręcamy w lewo (12,50 km).  Przy zabudowaniach wsi Jarosławiec, skręcamy w lewo i kierujemy się w dół do plaży (12,80km). Jest to jedyne miejsce na terenie parku narodowego, gdzie kąpiel jest dozwolona.

Warnowo - Wisełka - Kołczewo

Okrążamy jezioro od drugiej strony.  Brzeg staje się niedostępny bagienny. Szlak skręca w prawo (13,60 km) następnie w lewo po czym, wyprowadza na skraj lasu (14,30 km), gdzie skręca w prawo. Na 15,00 kilometrze szlak skręca w lewo na  drogę z płyt i po kolejnych 300 metrach (15,30 km) ponownie zagłębia się w las. Drogą prowadzi pod górę, gdy osiąga kulminację, szlak skręca w lewo (16,20 km) i wkrótce znów wkraczamy na drogę z płyt (17,00 km), kolejne 300 metrów i skręcamy w lewo w wąskie ścieżki, które prowadzą w okolice wieży

widokowej mauzoleum Biernatów (17,90 km). Wieża jest udostępniona do zwiedzania tylko w weekendy. Bilet należy wykupić w kasie muzeum w Szreniawie. Tam też w końcu wyprowadza szlak. Przed przejazdem kolejowym skręca w prawo (18,50 km) I kończy przy budynku dworca. (18,70 km)

Wybierając z mapy powyżej pełny ekran, pojawia się możliwość pobrania atrakcji w formacie pliku KML

Galeria

Światowid -  Świnoujście
Światowid - Świnoujście