Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Szlak Odra-Sprewa: Funsterwalde – Bad Sarrow

Szlak Odra Sprewa :  Funsterwalde – Bad Sarrow

Szlak Odra - sprewa

Funstenwalde – Bad Sarrow

kilometrów
Atrakcji
Zdjęć
h
czas przejazdu

Jeśli podobają się Tobie treści prezentowane na tej stronie. Wesprzyj rozwój strony, klikając postaw kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W opisie znajdziesz.

To wszystko dla Ciebie

1. Panoramy 360 stopni
2. Przebieg szlaku
3. Informacje o oznakowaniu szlaku

4. Jak dotrzeć do szlaku

5. Dla kogo szlak jest przeznaczony

 

6. Atrakcje turystyczne
7. Nawierzchnia
8. Podsumowanie rodzajów nawierzchni

9.  Opis szlaku

10. Galerię zdjęc

Wirtualna podróz

Konieczne kliknij  i  wyrusz w wirtualną podróż dzięki panoramom 360 stopni.

Przebieg szlaku

Total distance: 65.43 km
Max elevation: 93 m
Min elevation: 21 m
Total climbing: 1504 m
Total descent: -1497 m
Download file: Funsterwalde - Bad Sarrow.gpx

Krótka przerwa na reklamę

Jak oznakowano szlak

Tradycyjne białe tabliczki z zieloną strzałką kierunkową. Na każdym skrzyżowaniu drogowskazy z kilometrażem do najbliższej oraz do większej miejscowości na szlaku. Pod drogowskazem tabliczka z piktogramem szlaku. Szlak odra Sprewa jest oznaczony Czarną sową siedzącą na rowerowej kierownicy na żółtym tle. Oznakowanie jest bardzo dobre. Na tym odcinku jedynie na rondzie w Erkner można mieć wątpliwości co do przebiegu szlaku.

Każda podróż ma swój początek

Dojazd do szlaku

Zarówno w Funstetwalde jak i Bad Sarrow znajdują się linię kolejowe. Funsterwalde

to główna linią kolejowa Gubin Berlin . Natomiast do Bad Sorrow prowadzi lokalną odnoga, która kończy się właśnie w tej miejscowości.  Dojazd autem jest bezproblemowy, jednak parkowanie już jest problematyczne że względu na płatne strefy parkowania w obydwu miejscowościach. Lepiej znaleźć lokalny parking w mniejszych pobliskich miejscowościach. Jeśli chcecie zmodyfikować trasę to dodatkowo w Erkner znajduje się dworzec kolejowy

Jesteś gotowy na przygodę ?

Dla kogo jest ten szlak

Opisywany odcinek w mniejszym stopniu dysponuje dogodną infrastrukturą rowerową, ścieżki rowerowe stanowią tylko 50 % całej nawierzchni tego odcinka. Dlatego też planując rodzinną wyprawę miejcie na uwadze, że odcinek od Erkner do Bad Sortow to w przeważającej mierze lokalne asfalty z obecnością aut. Na opisywanym odcinku nie występują drogi, na której nie można by wjechać rowerem szosowym, dlatego też trasa ta polecana jest dla tego typu rowerów. Opisany odcinek ma największe zagęszczenie jezior że wszystkich odcinków tego szlaku.

Dlatego też jeśli wybraliście sezon letni na wędrówkę tym szlakiem to będziecie mieli okazję skorzystać z niejednej plaży, w większości bezpłatnych.

 Dla spragnionych zabytków, tego typu atrakcji nie jest zbyt wiele. Raczej trzeba nastawić na krajobrazy a te są zróżnicowane, gdyż pierwsza połowa trasy to przewagą terenów leśnych i jezior. Natomiast drugą część to bezleśna dolina Sprewy, gdzie szlak prowadzi pośród łąk. Największe zagęszczenie zabytków to większe miejscowości: Funsterwalde, Erkner i Bad Sorrow.

Atrakce turystyczne

Graficzne przedstawienie nawierzchni szlaku

Nawierchnia

Szlak Odra – Dprewa : Funsterwalde – Bad Sarrow

Legenda do nawierzchni

Długośc opisywanego odcinka

0
km

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
39%

Asfaltowe drogi rowerowe:

1
km
Procentowa długość 34.3%

Ścieżki rowerowe z kostki

0
km
Procentowa długość
9.6%

Asfalt o średnim natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
8.3%

Drogi wyłączone z ruchu

0
km
Procentowa długość
6.6%

Bruk

0
km
Procentowa długość
0.2%

Asfalt o dużym natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
0.9%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
66%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
34%

Skrócony opis szlaku

Funsterwalde

Spod podziemnego przejścia w pobliżu dworca kolejowego wyruszamy na północ. Wkrótce opuszczamy Funsterwalder i  asfaltową ścieżką rowerową wędrujemy  pośród pół. W pasie drzew następuje obniżenie terenu Stromy zjazd prowadzi nad  jezioro Trebuser, gdzie znajduje się darmowa plażą. Za jeziorem niewielka miejscowość Trybus. Do zobaczenia kościół, przy którym należy skręcić w lewo w lokalny asfalt.

Jackinsdorf

Tuż za miejscowością wyboistą brukowana drogą, która nie dotyczy rowerzystów gdyż z prawej strony rozpoczyna się równiutka asfaltową ścieżka rowerowa, która przez pola doprowadza do wsi Janickendorf. Na wieży transformatora klimatyczne malowidło, a nieco dalej kościół. Przy kościele symboliczny odcinek bruku a poza wsią długi odcinek asfaltu  wyłączonego z ruchu. Trasa prowadzi przez las, przejeżdżamy przez ładnie  zagospodarowaną polanę. 

Kienbaum

Dalej długi odcinek ścieżki rowerowej która przechodzi w drogę z płyt w pobliżu Kienbaum. Przy kościele skręcamy w prawo. Tutaj niespodziewany prawie 2 kilometrowy odcinek w ruchu aut, ale na poboczu wąski chodnik, którym można ewentualnie puścić dzieci. W kolejnej miejscowości Liebenberg skręt w lewo w ulicę Kageler, tutaj już znikomy ruch aut, gdyż drogą jest oznaczona jako drogą bez przejazdu,  kilometr dalej znajduje się bariera, za którą przebiega kilku-kilometrowy odcinek asfaltowej ścieżki rowerowej. Droga ta  kończy się kilometr dalej i  przechodzi  znów w drogę że znikomym ruchem aut. Po prawej darmowa plaża nad jeziorem Bauern

GrunHeide

Docieramy do miejscowości Kagel. Na skrzyżowaniu, skręt w lewo na ścieżkę rowerową z kostki, a kilkaset metrów dalej rozpoczyna się wielo kilometrowa asfaltowa ścieżka

rowerową. Prowadzi przez las w pobliżu drogi. W sąsziedztwie ciąg jezior. Nad jeziorem Elsen, kolejna darmowa plaża i jeszcze kolejna nad jeziorem Mollen. Docieramy do Grunheide. Koniecznie trzeba skręcić w lewo na przesmyku pomiędzy jeziorami gdzie na wzgórzu wznosi się  kościółek z XIX wieku, w pobliżu mauzoleum Karla Teicha. Przy wyżej wspomnianymi przesmyku, park z punktem widokowym na rzekę Locknitz i jezioro. 

Erkner

Kilkaset metrów przez drogę Friedrich Else brakuje ścieżki rowerowej a ruch na drodze jest duży. Na szczęście wkrótce powrót na rowerową ścieżkę, która doprowadza do autostrady Berlińskiego ringu. Przed nami jeszcze jedna darmowa plaża.  Przekraczamy most na rzece Locknitz I wkraczamy do Erkner. Na głównym rondzie należy skręcić w lewo, natomiast centrum z kilkoma zabytkami znajduje się po prawej stronie.  Na trzecim zjeździe z ronda przejeżdżamy obok muzeum Gerharda Hauptmana w niewielkim parku. Szlak zmienia przebieg na południowy 

JagerBeude

Teraz czekają nas długie kilometry lokalnych asfaltów. Opuszczamy Erkner. Po drodze kilkaset metrów ścieżki rowerowej. Docieramy do Hohenbinde. Tutaj znów pojawią się Sprewa. Teraz dłuższy odcinek asfaltową ścieżką rowerową, która za miejscowością skręca w prawo . Przez las docieramy do Jagerbude. Krótki odcinek asfaltowej drogi doprowadza do kolejnej ścieżki rowerowej, która wyprowadza na most nad Sprewą. Ścieżką prowadzi wzdłuż  Berlińskiego ringu autostrady A10. Z prawej strony tereny zalewowe Sprewy. Cały ten odcinek rzeki Sprewa charakteryzuje się rozległymi podmokłymi łąkami . Gdy docieramy do drogi asfaltowej, skręcamy w prawo i przejeżdżamy nad wyżej  wspomnianą autostradą. Na obrzeżach kolejnej miejscowości Strinfurg do obejrzenia ładnie zachowany cmentarz ewangelicki.

Hattmans Dorf

Ten region charakteryzuje się niewielkim zagęszczeniem atrakcji turystycznych. Wędrujemy skrajem doliny Sprewy przez leśny teren. Wkrótce czeka nas niecodzienna niespodzianka. Słowa tego nie oddadzą koniecznie zajrzyjcie w galerie. Ogromny orangutan wymiata.  Opuszczamy teren leśny i przez kolejne kilka kilometrów wędrujemy pośród łąk. Drogą doprowadza nas do Hattmans Dorf. Jeśli jesteście spragnieni kąpieliska to na skrzyżowaniu prosto dotrzecie do niewielkiej plaży nad jeziorem Kiesse. Szlak skręca w lewo. Wkrótce docieramy nad  Sprewy jest to jednocześnie pożegnanie z tą rzeką, już jej nie zobaczyć przez pozostałą część trasy.

SpreenHangen

Docieramy do bardziej uczęszczanej drogi. Skręcamy w prawo i docieramy do Hartmansdorf. Tutaj  do zobaczenia pomnik i kościół.  Po kolejnych kilku kilometrach  skręcamy w prawo na ścieżkę rowerową która wyprowadza nad  kanał Odra Sprewa. Po kilkuset metrach docieramy do mostu na kanale i skręcamy w prawo do miejscowości Spreenhagen. Tutaj tradycyjne zabytki taki jak kościół czy pomnik. Od mostu wędrowaliśmy przez 1 kilometr ruchliwą drogą. Teraz skręcamy w lewo na lokalną drogę asfaltową poprowadzoną przez las. Po opuszczeniu lasu  przy drodze wypatrzeć można stary cmentarz ewangelicki.

Koloin

W miejscowości Langdamn powrót na bardziej ruchliwą drogę. Na szczęście znajduje się tutaj kilku kilometrowy odcinek ścieżki rowerowej prowadzącej do Marsgrafpieske. Przy kościele skręcamy w lewo  już mniej uczęszczanymi drogę  po 500 metrach pojawią się ścieżką rowerową która doprowadza do Briesenluch. Za  miejscowością znów wkraczamy na ścieżkę rowerową. Przejeżdżamy nad autostradą A12. Przez leśny obszar dojeżdżamy do miejscowości Koloin z dwoma jeziorami. Jezioro  północne ma kilka dostępnych plaż oraz ośrodek wypoczynkowy, jezioro południowe jest bardziej dzikie otoczone pasem trzcin. 

Bad Sorrow

Miejscowość nie ma do zaoferowania atrakcji turystycznych. Przy południowym jeziorze skręcamy w lewo. Początkowo rozproszoną zabudową a później przez teren leśny docieramy do Bad Sorrow. Tutaj kończy się opis tego odcinka szlaku. Do dworca kolejowego należy kierować się prosto na drugi koniec miejscowości Bad Sarrow

 

Malowidło w BerkenBrucke
Malowidło w BerkenBrucke

Galeria

Dworzec Bad Sarrow
Dworzec Bad Sarrow
Johannes R. Becher Bad Sorrow
Johannes R. Becher Bad Sorrow
Wieża wodna Bad Sorrow
Wieża wodna Bad Sorrow

Galeria

Bad Sorrow
Bad Sorrow
Scharmützelsee jezioro
Scharmützelsee jezioro
Cmentarz Steinfurter Straße 19, Gosen-Neu Zittau
Cmentarz Steinfurter Straße 19, Gosen-Neu Zittau
Jezioro Kolpiner See
Jezioro Kolpiner See
Plaża Kiesee
Plaża Kiesee
Most na kanale Sprewy
Most na kanale Sprewy

Galeria

Pomnkm Neue Kanalstraße 1-5, Spreenhagen
Pomnkm Neue Kanalstraße 1-5, Spreenhagen
Kosciół Chausseestraße 21,
Kosciół Chausseestraße 21,
Orangutan
Orangutan