Szlak R10: Kołobrzeg – Mielno
Velo Baltica.
Odcinek Kołobrzeg – Mielno
Jeśli podobają się Tobie treści prezentowane na tej stronie. Wesprzyj rozwój strony, klikając postaw kawę
W opisie znajdziesz.
To wszystko dla Ciebie
1. Panoramy 360 stopni
2. Przebieg szlaku
3. Informacje o oznakowaniu szlaku
4. Jak dotrzeć do szlaku
5. Dla kogo szlak jest przeznaczony
6. Atrakcje turystyczne
7. Nawierzchnia
8. Podsumowanie rodzajów nawierzchni
9. Opis szlaku
10. Galerię zdjęc
Wirtualna podróz
Konieczne kliknij i wyrusz w wirtualną podróż dzięki panoramom 360 stopni.
Przebieg szlaku
Max elevation: 25 m
Min elevation: 3 m
Total climbing: 484 m
Total descent: -487 m
Krótka przerwa na reklamę
Jak oznakowano szlak
Oznakowanie stanowią pomarańczowe prostokąty z czarnym logo roweru, z cyfrą 10 w niebieskim prostokącie. Oznakowanie stanowią wyłącznie metalowe tabliczki, nie występują oznakowania malowane farbą na drzewach. Zmiany kierunku trasy oznaczone są drogowskazami. Dodatkowo często pojawiają się drogowskazy z kilometrażem do większych miejscowości. Brak drogowskazów do atrakcji turystycznych, miejsc noclegowych etc.
W kilku miejscach tabliczki z mapkami z przebiegiem szlaku
Na opisywanym odcinku oznakowanie bardzo dobre, nie ma potrzeby korzystania z urządzeń gps i map, gdyż oznakowanie znakomicie spełnia swoje funkcje.
Każda podróż ma swój początek
Dojazd do szlaku
Kołobrzeg to ważna stacja kolejowa, do której dotrzeć można z Goleniowa Szczecinka i Koszalina. Wzdłuż całego opisywanego odcinka przebiega linia kolejowa Kołobrzeg – Koszalin. Dla osób chcących podzielić trasę stacje kolejowe W Będzino, Słowienkowo, Miłogoszczy, Tymień, Ustronie Morskie. Do Mielna również dociera linia kolejowa.
Dla zmotoryzowanych, tradycyjnie już w sezonie parkingi w miejscowościach nadmorskich są przepełnione i bardzo drogie. Korzystniejszym rozwiązaniem jest pozostawienie auta, w miejscowości nieco bardziej oddalonego od morza.
Jesteś gotowy na przygodę ?
Dla kogo jest ten szlak
Z opisanych odcinków szlaku R10 od Świnoujścia do Milena, odcinek Kołobrzeg Mielno posiada najlepszą nawierzchnię. 75% trasy prowadzi ścieżkami rowerowymi . Sprawia to, że ten odcinek szczególnie można polecić na rodzinną wyprawę. Jedynie ostatni odcinek w Mielnie prowadzi ulicą z dużym ruchem aut. Szosowe rowery muszą zmierzyć się z ponad kilometrowym szutrowym odcinkiem w Gąskach, poza tym odcinkiem cały przebieg tej trasy znakomicie nada się na rowery szosowe.
Trasa jest niezwykle krajobrazowa, przebiega w bliskim sąsiedztwie morza, i widoków na morskie fale nie będzie brakowało. Niewielka odległość od morza, ma też wadę, gdyż w sezonie letnim, liczba turystów w miejscowościach wypoczynkowych skutecznie utrudnia płynną jazdę.
Dużą część trasy stanowią obszary leśne 60 %, które dają przyjemny chłód w upały i ochronę przed wiatrem.
Dodatkowo wzdłuż trasy spotkać można zadaszone miejsca odpoczynku.
Atrakce turystyczne
Wybierając z mapy powyżej pełny ekran, pojawia się możliwość pobrania atrakcji w formacie pliku KML
Graficzne przedstawienie nawierzchni szlaku
Nawierchnia
Szlak VeloBaltica Kołobrzeg – Mielno
Legenda do nawierzchni

Długośc opisywanego odcinka

Drogi rowerowe z kostki
Asfaltowe drogi rowerowe:
Lokalny asfalt o znikomym ruchu
Asfalt o znikomym natężeniu ruchu
Droga z płyt
Szutry
Asfalt o dużym natężeniu ruchu
Obszary leśne
Obszary bezleśne
Skrócony opis szlaku
Kołobrzeg
Kolejny odcinek szlaku rozpoczyna się na moście na Parsęcie w Kołobrzegu. Kierujemy się w kierunku centrum Kołobrzegu. Ulicą Adama Mickiewicza docieramy w okolice Kołobrzeskiego mola. Tam skręcamy w prawo i wędrujemy wzdłuż morza przez Park im. Stanisława Żeromskiego. Poza sezonem można pokusić się o jazdę bliżej morza Aleją Nadmorską Po odbiciu w lewo pod górę jedziemy ścieżką rowerową przez las sosnowy. Mijamy licznik zliczający przejeżdżających rowerzystów.
Ekopark wschodni
Trasa prowadzi tuż nad brzegiem morza. Staje jeszcze się jeszcze bardziej urokliwa gdy z prawej strony pojawiają się bagna i rozlewiska. (5.20 km) Szlak prowadzi długim odcinkiem pomostu, zlokalizowano tutaj 2 miejsca odpoczynku, Za solnymi bagniskami mijamy teren lotniska w Bagiczu. Wkrótce docieramy na teren wsi Sianożęty.(10,90 km).
Ustronie Morskie
Jeśli jedziemy w sezonie to zwrócimy uwagę na duże ilości ludzi poruszającymi się ścieżką rowerową. Sianożęty przechodzą w Ustronie Morskie. (13,30 km) W tej lokalizacji do zobaczenia kościół i molo. Pojawiają się też znaki że w sezonie letnim promenadą przeżywa oblężenie o lepiej korzystać z objazdu przez miasto. Poza zabudowaniami szlak prowadzi najpierw ścieżką rowerowa a od Miejscowości Ustronie Morskie – Wieniowo (15,90 km) wyboistą drogą z płyt w pobliżu jednostki wojskowej. Przekraczamy most na rzece Czerwonej. Wkrótce pojawia się asfalt, a nieco dalej droga wyłączona z ruchu. (20,00 km)
Gąski - Sarbinowo
Zjeżdżając nieco że szlaku zobaczyć można pałac w Pleśnej, Docieramy w końcu do miejscowości Gąski gdzie główna atrakcją to latarnia morska. Miejscowość wita nas kilometrową drogą szutrową. (21,60 km) Dalej jest droga asfaltowa a następnie ścieżka rowerowa. Szlak za Gąskami prowadzi drogą rowerową w bliskim sąsiedztwie morza. Tutaj nietypowe atrakcją kapliczka broń od atomu (25,30 km). Szlak doprowadza do pierwszych zabudowań Sarbinowa (26,60 km). Tutaj kolejny odcinek 800 metrowej szutrowej drogi Dłuższy czas wędrujemy w miejskiej zabudowie z niestety ze sporym ruchem aut w sezonie. Poza sezonem warto pokusić się o przejazd promenadą z pięknymi widokami na morze. Z atrakcji poza morzem i kościołem nic więcej w tej miejscowości nie uświadczycie. Pod koniec miejscowości skręcamy w ulicę Leśną (28,80 km).
Chłopy
Kolejny odcinek trasy prowadzi przez las i doprowadza do wsi Chłopy (30,00 km) gdzie zabudowa typowo letniskowa przeplata się z gospodarstwami rolnymi. Jak macie więcej czasu można nieco odbić od morza do muzeum skarbnica wioski rybackiej. Ponadto w Chłopach warto zobaczyć szachulcowe domy, przystań rybacką z niewielkim molem oraz pomnik kotwica. Ścieżką rowerową wyprowadza w kierunku wschodnim wzdłuż morza przez las (31,00 km). Mijamy pomnik informujący o 16 południku.(31.50 km
Mielno
Mijamy kilka bunkrów położonych tuż przy trasie. Wkrótce dotrzemy do Mielna przed samym miasteczkiem warto nieco zboczyć w prawo i zobaczyć pozostałości grodziska. W Mielnie szlak wyprowadza na główną ruchliwą ulicę Bolesława Chrobrego na skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego go kończy się opis tego odcinka. (35,00 km) Najciekawsze atrakcje miasteczka zlokalizowano w pobliżu plaży. Warto zobaczyć pomnik morsa i długą nadmorską promenadę. W centrum do obejrzenia pomnik jelenia
Wybierając z mapy powyżej pełny ekran, pojawia się możliwość pobrania atrakcji w formacie pliku KML