Szlak poprowadzony tak żeby maksymalnie wykorzystać dostępną infrastrukturę rowerową. Ścieżki rowerowe stanowią ponad połowę długości trasy. Tam gdzie ścieżki są niedostępne trasę poprowadzoną lokalnymi asfaltami o jak najmniejszym ruchu aut.
Trasa prowadzi głównie przez tereny rolnicze, lasy stanowią marginalny odsetek, jedynie w dolinie Mogilnicy pod Woźnikami znajduje się większy kompleks leśny.
Wzdłuż trasy zlokalizowane ciekawe zabytki. Pałac w Dobieżynie, Dakowach Mokrych i Kotowie. Klasztor w Wożnikach. Zabytkowe kościoły w mijanych miejscowościach. Średniowieczne grodzisko w Dakowach Mokrych.
Opis tego odcinka szlaku rozpoczyna się na dworcu kolejowym w Buku. Już po kilkuset metrach, pojawia się ścieżka rowerowa, która prowadzi do Dobieżyna. Tam do zwiedzenia pałac. Następnie lokalnym asfaltem do drogi z Buku do Szewc i kolejny odcinek drogi rowerowej. W Szewcach do zwiedzenia niewielki kościół. Dłuższy odcinek będzie prowadził teraz lokalnymi asfaltami. Przez miejscowości Uścięcice i Dakowy Mokre. W Uścięcicach częstym widokiem jest pochodnia. To nadmiar spalanych gazów, z pobliskiej kopalni gazu. Dakowy Mokre z ciekawymi zabytkami (Pałac i kościół).
Na kolejnym odcinku po prawej stronie drogi przed kompleksem leśnym na podmokłej łące średniowieczne grodzisko. W lesie przepływa Mogielnica i znajduje się tutaj użytek ekologiczny „Dolina Mogielnicy”
Na zalesionym wzgórzu w pobliżu Woźnik, znajduje się klasztor.
Tutaj rozpoczyna się kolejny odcinek ścieżki rowerowej, która prowadzi aż do Grodziska.
W Kotowie koniecznie trzeba zobaczyć pałac. W kolejnej miejscowości Ptaszkowie do zobaczenia kościół oraz zabytkowa karczma.
Dojeżdżając do Grodziska, żeby dotrzeć do centrum miasta i głównych zabytków, należy skorzystać z dróg ze sporym ruchem aut.
Dla osób, które chcą ominąć miasto i skierować się do kolejnego odcinak tego szlaku, wzdłuż obwodnicy prowadzi ścieżka rowerowa.
Opisywany odcinek trasy kończy się przed kościołem na placu powstańców wielopolskich w Grodzisku Wlkp.