Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Trasa Grodzisk Wielkopolski – Wolsztyn

Created with Sketch.

Trasa Grodzisk Wielkpololski – Wolsztyn

Trasa Grodzisk Wielkopolski - Wolsztyn

Zobacz jak wygląda szlak
(prezentacja w 360 stopniach)

Skrócony opis:

Opisywany odcinek prowadzi z Grodziska Wielkopolskiego do Wolsztyna wzdłuż ruchliwej drogi krajowej numer 32. Przez prawie całą długość tej drogi stworzono ścieżki rowerowe. Jedynie w miejscowościach, przez które prowadzi droga, brakuje ścieżek, alternatywą są chodniki. Zauważyłem, że miejscowi rowerzyści, korzystają z chodników, gdyż droga jest bardzo ruchliwa i niebezpieczna.

Trasa obfituje w atrakcje. Ciekawe muzea jak muzeum pożarnictwa w Rakoniewicach parowozownia w Wolsztynie, Muzuem Rożka i Roberta Kocha, skansen W Wolsztynie. Pałac w Rakoniewicach, liczne zabytki Grodziska.

Opisywany fragment rozpoczyna się przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grodzisku Wlkp. Kierujemy się w stronę rynku, deptakiem, na którym dozwolono ruch rowerowy. Od rynku krótki fragment w ruchu miejskim. Przed grodziskim muzeum rozpoczyna się krótki odcinek, parkowymi duktami, które wyprowadzają w pobliże wiatraka Tomasz. Dalej już wędrujemy ścieżkami rowerowymi, które wyprowadzają nas poza teren miasta i kierują do wsi Ruchocice. Tutaj główną atrakcją jest drewniany kościół.

Kolejną miejscowością na trasie są Rakoniewice. Tutaj największą atrakcją jest muzeum pożarnictwa, zlokalizowane w budynku dawnego kościoła ewangelickiego. Warto się też zatrzymać na Rakoniewickim rynku, zobaczyć strażacką fontannę i domy podcieniowe. Stąd też rzut beretem do kościoła pw. św Marcina i św. Stanisława Biskupa.

Trasa prowadzi w pobliże parku, w którym znajduje się gruntownie odremontowany pałac.

Kolejną miejscowością na trasie jest Rostarzewo. Największe wrażenie robi ratusz „otulony” drogą krajową numer 32.  W Rostarzewie zwiedzić jeszcze można dwa kościoły. Tutaj też najdłuższy odcinek drogą krajową bez ścieżki rowerowej, ratować się trzeba jazdą chodnikiem.

Ostatnim etapem tej trasy jest Wolsztyn. Trasę poprowadzona przez miejski park, gdzie zobaczyć można pałac, dąb z diabelskimi twarzami, oraz kładki spacerowe nad jeziorem. Na parkowych alejkach jest dozwolony ruch rowerowy

Docierając do wolsztyńskiego mola, kończymy ten etap podróży, lecz warto zatrzymać się tu dłużej, gdyż czekają do zobaczenia dwa muzea (Rożka oraz Roberta Kocha), oraz dwa skanseny:  kolejowy, oraz osadnictwa wielkopolskiego. Jest co robić.

 

Dla kogo ten szlak:

Trasa poprowadzona prawie wyłącznie ścieżkami rowerowymi. Sprawia to, że idealnie nadaje się na rodzinne wyprawy rowerowe. No właśnie prawie, gdyż w obrębie mijanych miejscowościach brakuje ścieżek rowerowych, są tylko chodniki. Ruch na drodze krajowej jest bardzo duży. Dlatego też trzeba wziąć pod uwagę,  jazdę chodnikiem.

Również amatorom rowerów szosowych,  powinna przypaść do gustu ta trasa.  W Grodzisku Wielkopolskim trzeba zmodyfikować trasę, żeby uniknąć parkowych alejek. Także  pod koniec, trasa prowadzi parkowymi alejkami, stąd też dla rowerów szosowych wskazany jest przejazd asfaltową drogą przez Wolsztyn (Na rondzie przy stacji benzynowej prosto)

Długośc opisywanego odcinka

0
km

Drogi rowerowe z kostki

0
km
Procentowa długość 63%

Asfaltowe drogi rowerowe:

1
km
Procentowa długośc 13%


Asfalt o dużym natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
9%

Droga polna/leśna

0
km
Procentowa długość
7%

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
5%

Asfalt o średnim natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
2%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
15%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
85%
Total distance: 25.45 km
Max elevation: 122 m
Min elevation: 57 m
Total climbing: 587 m
Total descent: -621 m
Download file: Grodzisk Wolsztyn.gpx

Atrakcje turystyczne na szlaku:

Wybierając z mapy powyżej pełny ekran, pojawia się możliwość pobrania atrakcji w formacie pliku KML

Galeria zdjęć

Dojazd do szlaku:

Rzadko się zdarza, żeby wzdłuż trasy przebiegała linia kolejowa, która umożliwia dowolne modyfikowanie trasy. Linia kolejowa Poznań- Wolsztyn, na której kursują głównie szynobusy, ale również lokomotywy z Wolsztyńskiej parowozowni. W każdej z mijanej miejscowości znajduje się dworzec kolejowy.

Dojazd autem także nie stanowi problemu, gdyż trasa wiedzie wzdłuż drogi krajowej numer 32. W każdej miejscowości są też parkingi.

 

Jak oznakowano trasę Grodzisk - Wolsztyn

Trasa nie jest oznakowana. Wyznacznikiem jest doga krajowa numer 32. W większych miejscowościach jak Grodzisk, Rakoniewice i Wolsztyn warto wspierać się nawigacją. Na pozostałych odcinkach wyznacznikiem trasy są ścieżki rowerowe.

Oznakowanie szlaku:
0/5
Trudność szlaku:
1/5

Kliknij Lubię to i bądź na bieżąco z nowymi treściami na stronie


This will close in 15 seconds