Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Ziemiański Szlak Rowerowy: Krzywiń – Gostyń

Ziemiański Szlak Rowerowy –  Krzywiń – Gostyń

Ziemiański Szlak Rowerowy - Krzywiń - Gostyń

Jeśli uznasz, że przedstawione tutaj treści , okazały się dla Ciebie pomocne, wesprzyj twórcę klikając przycisk poniżej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skrócony opis:

Opisywany odcinek prowadzi z Krzywinia do Głogówka pod Gostyniem. Trasa prowadzi głównie przez rolnicze obszary, aczkolwiek występuje tutaj kilka większych obszar leśnych. Ten odcinek Ziemiańskiego Szlaku Rowerowego jest najbardziej „dziki”. Stosunkowo dużo tutaj odcinków dróg polnych, dodatkowo piaszczystych.

Opis tego odcinka rozpoczyna się na rondzie w pobliżu kościoła ewangelickiego w Krzywiniu. Początkowo ścieżką rowerową, a następnie drogą asfaltową o umiarkowanym ruchu kierujemy się w kierunku Lubinia. Szlak skręca w polną drogę w kompleks leśny, w którym znajduje się jedyna atrakcja źródełko Św. Bernarda. Źródełko w terenie nie jest oznakowane i bez wskazań gps trudno trafić w to miejsce. Ten odcinek jest mocno piaszczysty. Alternatywą jest asfaltowa droga bezpośrednio do Lubinia.

W Lubiniu sporo atrakcji, 2 kościoły, klasztor, pałac oraz muzeum tercetu egzotycznego. Droga do Bieżynia prowadzi wygodną ścieżką rowerową. W miejscowości tej główną atrakcją może być przejażdżka drezyną, na którą wcześniej trzeba się umówić.

Za miejscowością szlak powinien prowadzić na północ, ale brak drogi, a zamiast tego pole uprawne, skutkuje koniecznością zmiany przebiegu szlaku i jazdą bezpośrednio do Cichowa. Dzięki temu pokonujemy kolejny odcinek ścieżką rowerową, z ładnymi widokami. Odkryte rolnicze tereny i pagórki sprawiają, że tereny są niezwykle widokowe.

W Cichowie główną atrakcją jest skansen Soplicowo, w którym zgromadzono scenografie z filmu „Pan Tadeusz”. Z atrakcji warto wymienić również kolejkę ogrodową, pałac oraz plaże nad jeziorem Murkowskim

Kolejny odcinek, będzie prowadził przez kilka kilometrów, polnymi, często piaszczystymi drogami. Odcinek ten nie posiada żadnej sensownej asfaltowej alternatywy

Na początek niecodzienna atrakcja z drogą cytatami do przemyśleń. Przemyśleń można mieć sporo, bo brukowany odcinek znacznie ogranicza prędkość. W pobliżu stawu „torfianki” jest t usytuowany punkt odpoczynku.

Na skrzyżowaniu w pobliżu lasu po starej żwirowni urządzono pole do gry w paintball.. Docieramy do kolejnej miejscowości Łagów.  W Łagowie możecie znaleźć tani nocleg w szkolnym schronisku

Dalsza wędrówka przez lasy doprowadza nas w pobliże nieczynnej linii kolejowej Kościan – Gostyń. Na linii tej napotkać można drezyny, których wypożyczalnia znajduje się wyżej wspomnianym Gałowie. Przejeżdżamy pod ceglanym kolejowym wiaduktem i wkrótce żegnamy się – przynajmniej na jakiś czas, z polnymi drogami i wkraczamy na asfalt. Komfort jazdy znacznie się poprawia, tym bardziej że droga prowadzi w dół do miejscowości Kunowo.

Główną atrakcją miejscowości jest kościół, oraz dobrze zachowane grodzisko przy drodze prowadzącej do Gostynia. Niestety muzeum kolejowe na pobliskiej zostało zlikwidowane. Tutaj początkowa droga szutrowa, za kanałem Obry (który płynie do Kościana), ledwie widoczna droga polna.

Teren staje się mocno pagórkowaty. W miejscowości Ostrów nieco asfaltu, po czym powrót na polne drogi.

Ostatni odcinek przez miejscowość Bogusławki, najpierw drogą z płyt, potem asfaltem, a następnie drogą szutrową, która prowadzi do sanktuarium w Głogówku.

W tym miejscu kończy się opis tego odcinka.

Ostatni fragment jest najtrudniejszy, piaszczyste drogi, spore wzniesienia, są sporym utrudnieniem. Alternatywą jest jazda bezpośrednio na Gostyń, ale trzeba liczyć się z dużym ruchem aut, na tym odcinku.

Dla kogo ten szlak:

Ziemiański Szlak rowerowy liczy ponad 240 kilometrów, dlatego też przeznaczony jest na kilkudniowe wyprawy z sakwami. Wystarczający jest rower trekingowy, aczkolwiek na drogach polnych piaszczyste odcinki mogą być wyzwaniem.

Większa część szlaku jest pętlą, jedynie odcinek Mosina – Słonin jest dwukierunkowy. Trasa prowadzi głównie przez rolnicze obszary, aczkolwiek na tym odcinku występuje nieco obszarów leśnych.

Ten odcinek jest najbardziej wymagający, sporo tutaj polnych piaszczystych odcinków. Niezalecany dla rodzin z dziećmi.  Rower trekingowy da tutaj sobie radę, aczkolwiek mogą się przydarzyć odcinki wyjątkowo perfidnie piaszczyste, gdzie trzeba będzie rower pchać.  Prócz tych wymagających odcinków są tez bardzo przyjemne odcinki prowadzące ścieżkami rowerowymi lub asfaltami o znikomym ruchu aut.

 

Długośc opisywanego odcinka

0
km

Droga polna/leśna

0
km
Procentowa długość
35%

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
19%

Asfaltowe drogi rowerowe:

1
km
Procentowa długośc 13%

Drogi rowerowe z kostki

0
km
Procentowa długość 11%


Szutry

0
km
Procentowa długość
7%

Droga z płyt

0
km
Procentowa długość
5%

Asfalt o średnim natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
8%

Asfalt o dużym natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
1%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
15%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
85%
Total distance: 32.74 km
Max elevation: 128 m
Min elevation: 66 m
Total climbing: 973 m
Total descent: -924 m
Download file: ZSR Krzywiń - Gostyń(1).gpx

Atrakcje turystyczne na szlaku:

Wybierając z mapy powyżej pełny ekran, pojawia się możliwość pobrania atrakcji w formacie pliku KML

Galeria zdjęć

Dojazd do szlaku:

Krzywiń nie dysponuje czynną linią kolejową. Przez Gostyń przebiega linia kolejowa Leszno-Jarocin jednak jest ona nieużytkowana . Dla zmotoryzowanych duży parking przed sanktuarium w na Świętej Górze. W Krzywiniu dostępne darmowe parkingi w całym miasteczku.

Jak oznakowano Ziemiański Szlak Rowerowy

Szlak wytyczono w 2006 roku, i przebieg pozostał niezmieniony, co widać w miejscach, gdzie prowadzą ścieżki rowerowe, a pomimo szlak kluczy po polnych duktach. 

Trasę oznakowano za pomocą białych kwadratów, z logotypem roweru a pod nim zielony pasek. Oznakowania malowana na drzewach.

Istniejące oznakowanie widoczne, aczkolwiek często w miejscach, gdzie szlak zmienia kierunek, oznakowania brakuje, stąd też nie zaleca się w pełni polegać na oznakowaniu w terenie tylko wspierać się mapą kub nawigacja GPS.

W miejscowości Bieżyń szlak musiał ulec modyfikacji, gdyż oryginalny przebieg jest nieprzejezdny. Polna droga została zaorana i zamieniona w pole.

 
 
Oznakowanie szlaku:
2/5
Trudność szlaku:
3/5

Mapa alternatywnego przebiegu trasy

Total distance: 27.82 km
Max elevation: 98 m
Min elevation: 56 m
Total climbing: 765 m
Total descent: -763 m
Download file: ZSR Kościań Krzywiń Alternatywny przebieg.gpx

Zobacz jak wygląda szlak
(prezentacja w 360 stopniach)