Ponad połowa trasy 57% to ścieżki rowerowe, jednakże w większości poprowadzone wzdłuż dróg publicznych, na których ruch aut jest co najmniej średni, co może być uciążliwe dla osób ceniących kontakt z naturą. Lasy występują głównie pomiędzy Mielnem a Koszalinem, pozostałe tereny to pola uprawne.
Największe zagęszczenie zabytków w większych miastach takich jak Koszalin, czy Białogard, w pozostałych miejscowościach sporadyczne kościoły. Jedynie we wsi Strzekęcino prawdziwa perełka – Bursztynowy Pałac, w którym mieści się hotel
Rowerzystom szosowym, o ile mogą ominąć drogę z płyt pomiędzy Strzekęcinem a Golicą przez objazd przez Dunowo. To jednak wieś Wronie Gniazdo staje się problemem, dopóki nie zostanie wybudowany asfaltowy łącznik, który jest w planach, to trzeba pokonać kilkukilometrowy odcinek polno/szutrowej drogi.
Trasa jest ciekawą alternatywą, dla Starego Kolejowego szlaku, pozwala z Mielna zboczyć ze szlaku R10 i zapoznać się z terenami nieco dalej od morza.
Dla rodzin z dziećmi trasa polecana, ze względu na duży udział ścieżek rowerowych, Od Strzekęcina lokalne asfalty, na których ruch aut jest znikomy. Jedynie przed samym Białogardem, bardziej uczęszczana droga asfaltowa. Możliwość podzielenia trasy na mniejsze odcinki, dzięki linii kolejowej Koszalin Dunowo Białogard.
T