Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Bunkry na Rowerze – Cigacice

Szlaki turystyczne, rowerowe, piesze, tematyczne

Created with Sketch.

Pierwszy dzień tej wiosny, kiedy temperatura przekroczyła 20 stopni, był dniem, w którym zwiedziłem   bunkry na  linii Oderstellung w rejonie Cigacic.

Total distance: 25.22 km
Max elevation: 114 m
Min elevation: 69 m
Total climbing: 1204 m
Total descent: -1216 m
Download file: 2016-04-05_07-11-41.gpx

Na miejsce dotarłem koło godziny 7 rano, kiedy mgły jeszcze spowijały dolinę Odry. Wschodzące słońce pięknie rozświetlało mgły, zwiastując piękny słoneczny dzień. Duża część zaplanowanej trasy wiodła wałami przeciwpowodziowymi wzdłuż rzeki. Gwarantowało to piękne widoki na dolinę Odry. Miałem trochę obaw czy jazda rowerem wzdłuż wału jest legalna, dopiero później w domu doczytałem, że od 2014 roku wjazd na wały rowerem nie grozi mandat. Kolejnym etapem było zwiedzanie drugiej linii bunkrów, rozsianych pośród pól. Sam dojazd do miejscówek był nie lada przygodą, często bunkry ukryte były wśród polnych zadrzewień, gdzie nie prowadziła żadna droga i trzeba było się przedzierać przez pola, na szczęście wczesna pora roku sprzyjała takiej eskapadzie.  Większość  bunkrów w doskonałym stanie można było eksplorować od środka.

Filmik z przebiegu podróży można zobaczyć w linku poniżej tekstu.

W dalszej części podróży powróciłem, nad Odrę, tutaj duża część bunkrów była wysadzona i pozostało zwiedzać kamienne pozostałości.

Planowałem zrobić o wiele dłuższą trasę, jednak zwiedzanie bunkrów okazało się czasochłonne, tym bardziej że w każdym z bunkrów czekał ukryty skarb w postaci skrzynki geocache. Z pewnością wrócę jeszcze w te rejony i to z pewnością jeszcze zanim ruszy sezon wegetacyjny roślin, bo przedzieranie się do bunkrów przez pokrzywy, czy inne rośliny zielne, z pewnością nie będzie zbyt przyjemne.

Kliknij lubię to, żeby być na bieżąco z nowymi treściami na stronie.