Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Kierunek Zachód: Wolsztyn – Stypułów

Kierunek Zachód: Wolsztyn – Stypułów

Kierunek Zachód: Wolsztyn - Stypułów

Jeśli podobają się Tobie treści prezentowane na tej stronie. Wesprzyj rozwój strony, klikając postaw kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skrócony opis:

Ten odcinek szlaku rozpoczyna się na Wolsztyńskiej promenadzie, na końcu ulicy Poznańskiej. Mając jezioro po prawej stronie, wędrujemy wzdłuż brzegu aż do niewielkiego ronda. Tam po lewej stronie wypatrujemy ścieżki, która wzdłuż torowiska doprowadzi nas do przejazdu, na którym skręcamy w prawo w ulicę Józefa Poniatowskiego.

 Wędrując ścieżką rowerową wzdłuż zabudowy willowej docieramy do mostu na rzece Dojca, za którym skręcamy w lewo w lokalny asfalt, którym dojeżdżamy do ronda. Na rondzie kierujemy się prosto i wkraczamy na teren Niałka Wielkiego.

Początkowo drogą z dość dużym ruchem aut. Wypatrujemy tabliczki kierującej do ścieżki rowerowej. Jednak zanim na nią wkroczymy, jedziemy lokalną drogą z kostki a po skręcenie w lewo, przy zadrzewieniu z cmentarzem ewangelickim krótkim odcinkiem drogi szutrowej.

Już za miejscowością rozpoczyna się asfaltową ścieżką prowadzącą do Obry. Tutaj na skraju miejscowości ścieżka tradycyjnie już się kończy. Przez całą miejscowość trzeba przejechać ruchliwą drogą.

 Obra oferuje ciekawe zabytki na czele z klasztorem. W pobliżu miejscowości jest też kąpielisko nad jeziorem Świętym. Ścieżką rowerową rozpoczyna się znów po przekroczeniu rzeki Obra. Początkowo z kostki a dalej z utwardzonego białego szutru. Nietypowe rozwiązanie, ale sprawuje się nadzwyczaj dobrze jako nawierzchnia drogi rowerowej.

 Trasa prowadzi przez las. Gdy kończy się biały szuter, po prawej znajduje się droga prowadzącą do punku widokowego- wieży na wzgórzu kaplicznym. Dalsza droga prowadzi szutrowymi ścieżkami rowerowymi. Rozwiązanie bardzo pozytywne.

Ścieżką omija Świętno z prawej strony i prowadzi wzdłuż drogi do miejscowości Wilcze. W połowie tej drogi należy opuścić ścieżkę rowerową i skręcić w lewo na szutrową drogę leśną zgodnie z drogowskazem do punktu czerpania wody.

Na tym odcinku trzeba zachować ostrożność, gdyż występują nieoznakowane poprzeczne przeszkody – progi zwalniające, na których można poszybować naprawdę wysoko gdy się w porę nie zwolni.

 Przekraczamy most na południowym kanale Obry. Jadąc w lewo wzdłuż kanału, dotrzeć można do wiaduktu kolejowego. Być może kiedyś w przyszłości ścieżką kolej na rower przez ten wiadukt zostanie przedłużona do Świętna.

 Na skrzyżowaniu drug szutrowych pojawia się szutrowa ścieżka rowerową utworzona z białego szutrowa. Nie tak utwardzona jak ta za Obrą , ale i tak ze znakomitymi warunkami. Jeszcze tylko podjazd pod stromą wydmę i docieramy do początku trasy kolej na rower.

 

Dla kogo szlak kierunek Zachód: Wolsztyn - Stypułów

Trasa idealna dla rodzin dziećmi, gdyż w przeważającej części trasa prowadzi ścieżkami rowerowymi. Jedynie w obrębie wsi Niałek Wielki i Obra przejazd odbywa się na asfaltem wśród ruchu aut. Można w takim przypadku ratować dostępnymi przy drodze chodnikami.

 Dla rowerzystów szosowych do Świętna dostępne asfaltową drogi z ruchem aut. Jedynie od Świętna do początku trasy kolej na rower wyłącznie drogi szutrowa.

 Na drogach szutrowych trzeba zwrócić na niebezpieczne progi zwalniające

Krótka przerwa na reklamę

Długośc opisywanego odcinka

0
km
Total distance: 19.99 km
Max elevation: 84 m
Min elevation: 48 m
Total climbing: 567 m
Total descent: -560 m
Download file: Wolsztyn Kolej na rower.gpx

Nawierzchnia:

Szutrowe ścieżki rowerowe

0
km
Procentowa długość
42%

Asfaltowe drogi rowerowe:

1
km
Procentowa długośc 22%


Szutry

0
km
Procentowa długość
13%

Drogi rowerowe z kostki

0
km
Procentowa długość 10%

Asfalt o średnim natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
9%

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
4%

Droga polna/leśna

0
km
Procentowa długość
0%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
55%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
45%

Atrakcje turystyczne na szlaku Kierunek Zachód: Wolsztyn - Kolej na rower

Wybierając z mapy powyżej pełny ekran, pojawia się możliwość pobrania atrakcji w formacie pliku KML

Galeria zdjęć

Dojazd do szlaku:

Wolsztyn posiada linię kolejową do Poznania, w przeciwną stronę kursują pociągi relacji Zbąszyń-Zbąszynek. Pociągi to głównie szynobusy. Dla zmotoryzowanych Wolsztyn ma płatną strefę parkowania w dni robocze do godziny 17.00 .  Dogodny bezpłatny parking można w okolicach parowozowni. Przeciwna część szlaku w okolicy Sławocina. Nie ma parkingu, najbliższe miejsca parkingowe w Świętnie, np. przy dawnej stacji kolejowej.  Od tej strony szlaku najbliższa czynna linia kolejowa znajduje się w Nowej Soli.

Jak oznakowano szlak kierunek zachód

Trasa nie została oznakowana. Dlatego też wymagana nawigacja GPS lub mapa. Szlak nie jest zbyt skomplikowany pod względem nawigacji.

Oznakowanie szlaku:
0/5
Trudność szlaku:
1/5