Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Kwilecka ósemka – odcinek południowy

Szlaki turystyczne, rowerowe, piesze, tematyczne

Created with Sketch.

Kwilecka ósemka – odcinek południowy

Kwilecka ósemka - odcinek południowy

Skrócony opis:

Szlak kwilecka ósemka składa się z dwóch pętli: północnej i południowej. W tym opisie zawarto część południową. Pętlą jest nie do końca, gdyż żeby utworzyć pętlę, należy, przejechać kilka kilometrów, pomiędzy Rozbitkiem a Kwilczem (prowadzi tędy szlak czarny pieszy – w przygotowaniu).

W Rozbitku prawdziwa perełka neogotycki pałac z 1866 roku, niestety wstęp na teren parku jest niemożliwy, a widok ograniczony. Jedynie sprzed bramy wjazdowej coś tam widać. We wiosce można zobaczyć  także zabytkowe budynki gospodarcze, z gorzelnią.

Trasa prowadzi początkowo asfaltem, w pobliżu miejscowości Urbanówko zmienia się na drogę polną. Tutaj aż do lasu występują uciążliwe piaszczyste odcinki. W lesie wzdłuż ładnej akacjowej alei droga o twardym podłożu jedzie się szybko i przyjemnie.

W pobliżu Miłostowa rozpoczyna się najtrudniejszy odcinek, monotonne leśne obszary, z piaszczystymi odcinkami. Przed Liniami, długo wyczekiwany asfalt. W miejscowości tej do zobaczenia kościół, cmentarz ewangelicki w polu i jezioro, niestety bez możliwości kąpieli. w Liniach w weekendy  dział też kuchnia historyczna, ceny dość wygórowane, ale smaki niezwykle.

Do Chudobczyc wędruje się znów polną drogą, ale bez uciążliwych piachów. Po zwiedzeniu tej miejscowości wkracza się na asfalt, warto też nieco zboczyć ze szlaku nad jezioro Lubosz Wielki, gdzie znajduje się kąpielisko.  W pobliżu dwóch kolejnych Jezior: Bochenek i Lubosina szlak opuszcza asfalt i prowadzi droga z płyt, nieco mniej wygodną, ale i tak pozwalającą szybko pokonywać kolejne kilometry.

Docieramy w końcu do Wituchowa, gdzie za muru można podziwiać efektowny pałac. Znów podróżujemy po asfalcie. Pofałdowany teren z polami uprawnymi jest bardzo urokliwy.

Ostatni fragment szlaku to polna droga prowadząca wzdłuż głęboko wciętej doliny Lutomki, wśród lasów widoczne stawy hodowlane. Podróż kończy w Kwilczu u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Lipowej.

 

Długośc opisywanego odcinka

0
km

Asfaltowe drogi rowerowe:

1
km
Procentowa długośc 61%

Drogi rowerowe z kostki

0
km
Procentowa długość 3%

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
15%

Bruk

0
km
Procentowa długość
1%

Droga szutrowa/klinkier

0
km
Procentowa długość
20%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
40%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
60%

Mapa z naniesionymi atrakcjami turystycznymi

Przy wyborze większej mapy pojawia się opcja pobrania pliku KMZ – zawiera trasę do nawigacji oraz wszystkie atrakcje turystyczne.

Total distance: 34.38 km
Max elevation: 134 m
Min elevation: 76 m
Total climbing: 1102 m
Total descent: -1094 m
Download file: Map - Dec 29 11 21 AM.gpx

Galeria zdjęć szlaku Kwilecka ósmeka: odcinek południowy

Dojazd do szlaku:

Podróż najlepiej rozpocząć o zakończyć w Kwilczu. Dogodny dojazd droga krajową numer 24. Liczne miejsca parkingowe, pozostawienie auta nie będzie stanwowiło problemu

Jak oznakowano szlak kwilecka ósemka odcinek południowy

Logotyp roweru na białym tle z czerwonym paskiem umieszczonym pod logotypem. Od Rozbitka oznakowanie nie istnieje, sporadycznie pojawia się w lasach, ale nie spełnia swojej roli.

W pobliżu wsi Linie, szlak wkracza na inny szlak z Lwówka do Zębowa. Ten szlak także jest oznakowany kolorem czerwonym, a tradycyjnie na tym odcinku brakuje oznakowań kwileckiej ósemki, więc uważajcie szczególnie, żeby zamiast do Chudobczyc nie pojechać do Lwówka. Dopiero w  Wituchowie znaki są odnowione aż do Kwilcza.   Uwaga na mapach OSM przebieg został wyrysowany nieprawidłowo. Prawidłowy przebieg w GPX jako możecie pobrać z tej strony. Stan opisu na listopad 2020.

Oznakowanie szlaku:
1.5/5
Trudność szlaku:
2.5/5

Zobacz jak wygląda szlak
(prezentacja w 360 stopniach)

Kliknij lubię to, żeby być na bieżąco z nowymi treściami na stronie.