Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Zamek Chojnik : Przez Sobieszów do Doliny Choińca

Szlaki turystyczne, rowerowe, piesze, tematyczne

Created with Sketch.

Sobieszów - Zamek Chojnik - Dolina Choińca : Szlak czarny

Skrócony opis szlaku prowadzącego na Zamek Chojnik

 Najbardziej popularny szlak prowadzący na Zamek Chojnik. Szlak rozpoczyna się w Sobieszowie, skąd prowadzi najpierw  asfaltem i chodnikiem, a następnie wygodną utwardzoną drogą.W związku z rozwidleniem szlaków czarnego i czerwonego, istotne jest zaplanowanie dalszego przebiegu wędrówki. Z pewnością szlak czerwony prowadzi nieco dłuższą, utwardzoną drogą, Natomiast opisywany szlak czarny skręca w stronę Zbójeckich Skał, gdzie czeka trochę wspinaczki po skałach. Dla odważnych możliwość przejścia przez  dziurawy kamień. Niewątpliwie najwyższym punktem trasy jest  Chojnik. Szlak dalej prowadzi w dół poprzez Przełęcz Żarską, do mostku na strumieniu Choiniec. Ze względu na zalesienie opisywanego szlaku, wędrówka w upalne dni jest przyjemna. Ponieważ porastający zbocze las ogranicza widoki, to punkty widokowe znajdują się u szczytu góry Chojnik. Uważa się, że najładniejszy widok, roztacza się z wieży Zamku. Na trasie godne uwagi są atrakcje turystyczne takie jak: Skalny Grzyb, Zbójeckie Skały, jaskinia Dziurawy Kamień.

Drogi asfaltowe

0
km
Procentowa długość
11%

Drogi gruntowe:

0
km
Procentowa długość
89%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
82%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
18%
Total distance: 2.96 km
Max elevation: 625 m
Min elevation: 369 m
Total climbing: 278 m
Total descent: -105 m
Download file: ChojnikCzarny.gpx

Atrakcje turystyczne:

  • Zbójeckie Skały
  • Dziurawy kamień
  • Skalny grzyb
  • Zamek Chojnik
  • Przełęcz Żarska

Dojazd do szlaku:

Ponieważ przez opisywany teren przebiega linia kolejowa Jelenia Góra – Sobieszów – Szklarska Poręba, w pobliże szlaku  dotrzeć można pociągiem.  Ze względu na bliskość Jeleniej Góry dociera również tutaj komunikacja miejska. Dla aut darmowy parking znajduje się na ulicy Bronisława Czecha 14. Jednak parking jest oddalony od szlaku, dlatego też czeka nas spacer.   Blisko szlaku można skorzystać z płatnych parkingów, (koszt 10-15 zł/doba – stan na 2019 ). Bliskość szlaku to niewątpliwa zaleta płatnych parkingów.

 

Oznakowanie szlaku:

Ważnym aspektem jest oznakowanie szlaku. Szlak pieszy oznakowany kolorem czarnym.   Wszystkie znaki odnowione w rezultacie nie ma możliwości zbłądzenia ze względu na braki w oznakowaniu. Z pewnością znaki spełniają swoją funkcję nawigacyjną (stan na lipiec 2019)

Oznakowanie szlaku:
5/5
Trudność szlaku:
2/5

Zobacz jak wygląda szlak prowadzący na Zamek Chojnik (prezentacja w 360 stopniach)

Do nawigacji  w panoramie służą:

Strzałka Zamek Chojnik

– Kolejny etap wycieczki

Strzałka Zamek Chojnik

– Poprzedni etap wycieczki

Krótki opis danego fragmentu trasy

wybierz Full Screen

Pełny ekran Zamek Chojnik

 

Kliknij lubię to, żeby być na bieżąco z nowymi treściami na stronie.