Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Stary Kolejowy Szlak : Białogard – Połczyn Zdrój

Białogard – Połczyn Zdrój

Stary Kolejowy Szlak

Odcinek Białogard – Połczyn Zdrój

kilometrów
Atrakcji
Zdjęć
h
czas przejazdu

Jeśli podobają się Tobie treści prezentowane na tej stronie. Wesprzyj rozwój strony, klikając postaw kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W opisie znajdziesz.

To wszystko dla Ciebie

1. Panoramy 360 stopni
2. Przebieg szlaku
3. Informacje o oznakowaniu szlaku

4. Jak dotrzeć do szlaku

5. Dla kogo szlak jest przeznaczony

 

6. Atrakcje turystyczne
7. Nawierzchnia
8. Podsumowanie rodzajów nawierzchni

9.  Opis szlaku

10. Galerię zdjęc

Wirtualna podróz

Konieczne kliknij  i  wyrusz w wirtualną podróż dzięki panoramom 360 stopni.

Przebieg szlaku

Total distance: 35.23 km
Max elevation: 158 m
Min elevation: 21 m
Total climbing: 1056 m
Total descent: -992 m
Download file: Stary Kolejowy Szlak Białogard - Połczyn Zdrój.gpx

Krótka przerwa na reklamę

Jak oznakowano szlak

Na początku opisywanej trasy w Białogardzie , w 2022 roku nie wstępowało oznakowanie. Trzeba odnaleźć  ulicę Świdwińską. Dopiero za granicami miasta, pojawiają się tabliczki z oznakowaniem., które prowadzą aż do Połczyna Zdrój.

Oznakowanie stanowią pomarańczowe prostokąty z czarnym logo roweru,  z cyfrą 10 w niebieskim prostokącie. Oznakowanie stanowią wyłącznie metalowe tabliczki, nie występują oznakowania malowane farbą na drzewach. Zmiany kierunku trasy oznaczone są drogowskazami. Dodatkowo często pojawiają się  drogowskazy z kilometrażem do większych miejscowości. Brak drogowskazów do atrakcji turystycznych, miejsc  noclegowych etc.

 

Na opisywanym odcinku oznakowanie bardzo dobre, poza Białogardem. nie ma potrzeby korzystania z urządzeń GPS  i map, gdyż oznakowanie znakomicie spełnia swoje funkcje.

Dodatkowe, na trasie napotkać można tabliczki z mapą trasy.

Każda podróż ma swój początek

Dojazd do szlaku

 

Do Białogardu, można dotrzeć pociągiem z różnych kierunków. Pociągi  kursują z Kołobrzegu, Szczecinka, Koszalina i Świdwina.

Do Połczyna Zdroju dojazd pociągiem nie jest możliwy  gdyż , linia kolejowa została zamieniona, na ścieżkę rowerową. Sprawia to, że dojazd pociągiem w to miejsce nie jest możliwy. Najbliższa stacja kolejowa Świdwin jest odległa o wiele kilometrów.  Po 2022 roku ścieżka rowerowa  która kończy się w okolicy Wardynia Wielkiego, ma być przedłużona aż do Świdwina

W Białogardzie większych problemów ze znalezieniem parkingu nie będziecie mieli.

Natomiast w Połczynie Zdrój w centrum funkcjonuje płatna strefa parkowania, przy poszukiwaniu miejsca do pozostawienia auta, trzeba mieć na uwadze, że przy samym końcu opisywanego odcinka nie ma miejsca parkingowego, dlatego też parkingu trzeba szukać  w mieście.

Jesteś gotowy na przygodę ?

Dla kogo jest ten szlak

Trasa w przeważającej części przebiega lokalnymi drogami, gdzie ruch jest niewielki.  Jednakże drogi są wąskie, i gdy już się pojawi auto bywa niebezpiecznie, gdyż zwykle kierowcy pędzą drogami  niebywale szybko. Dlatego też trasa nie jest polecana dla rodzin z dziećmi.

Dopiero ostatni odcinek, w okolicy Wardynia Wielkiego, gdzie lokalny asfalt łączy się z drogą numer 152, pojawia się asfaltowa ścieżka rowerowa poprowadzona nasypem dawnej kolei.

Dla rowerów szosowych trasa jak najbardziej polecana, przejezdna a całej długości opisywanego odcinka.

Na trasie brak większych atrakcji turystycznych. Przebieg tego odcinka szlaku, należy raczej traktować jako element  łącznikowy pomiędzy regionem nadmorskim, a obszarem  Drawskiego Parku Krajobrazowego.

Obszary leśne stanowią niewielki odsetek powierzchni, dlatego trzeba się liczyć z dużym nasłonecznieniem,  oraz zwiększonym wiatrem. Brak obszarów leśnych sprawia, że teren jest bardziej widokowy.  Wzniesienie nie są wysokie, ale są miłym widokiem dla oka. Jeden z większych podjazdów/zajazdów znajduje się w miejscowości  Rąbino.

Atrakce turystyczne

Graficzne przedstawienie nawierzchni szlaku

Nawierchnia

Szlak VeloBaltica Świnoujście – Dziwnów

Legenda do nawierzchni

Długośc opisywanego odcinka

0
km

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
80%

Asfaltowe drogi rowerowe:

1
km
16%

Asfalt o średnim natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
4%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
22%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
78%

Skrócony opis szlaku

Białogard

Start na skrzyżowaniu ul. Kołobrzeskiej ze Świdwińską. Miejsce to stanowi węzeł szlaków, tutaj krzyżuje się stary kolejowy szlak o numerze 15, z odnogą o numerze 15A prowadzącą do Koszalina.

Ulicą Świdwińską, przez most na Parsęcie (0,20 km) , kierujemy się na południe. Opuszczamy miasto, dopiero w tym momencie pojawia się oznakowanie szlaku. Lokalna wąska droga prowadzi pośród pól, brak lasu sprawia, że teren jest rozległy widokowo.  Asfalt jest na tyle wąska, że  gdy nadjeżdża auto, często trzeba się ratować zjazdem na pobocze.

Rąbino

Pierwsza miejscowość na szlaku to Gruszczyn (6,70 km), za tą miejscowością największy kompleks leśny. Który będzie towarzyszył przez kolejne 6 kilometrów. Wkrótce docieramy do kolejnej miejscowości Rąbinko (15,40 km). Jak jest Rąbinko, to musi też być Rąbino, które jest kolejną miejscowością na trasie. Tutaj pierwsze zabytki z prawdziwego zdarzenia, kościół i pałac.  Do centrum miejscowości prowadzi doga ze znacznym spadkiem, dość kręta, dlatego trzeba uważać przy zjeździe. W centrum znajduje się stacja kolejowa (17,60 km).  

Jezierzyce

Opuszczamy Rąbino i kierujemy się do rozproszonej zabudowy wsi Liskowo,  na skrzyżowaniu (19,30 km), skręcamy zgodnie z drogowskazami na wieś lipie. We wspomnianej wsi,(22,50 km) do zobaczenia kościół, oraz ośrodek edukacji przyrodniczej, który jest otwierany dla grup zorganizowanych. Kolejne kilometry lokalnego asfaltu prowadzą do wsi Jezierzyce (25,50 km). W pobliżu drogi niewielkie jezioro, niestety bez dostępu do lustra wody. W zaniedbanym parku podworskim ruiny pałacu

Połczyn - Zdrój

To już ostatni odcinek publicznych dróg.  Na skrzyżowaniu z droga wojewódzką numer 152, odnajdujemy równiutki asfalt ścieżki rowerowej (29,40 km). W końcu nazwa szlaku ma odzwierciedlenie ze stanem faktycznym, gdyż trasę poprowadzono na tym odcinku torowiskiem dawnej kolei. Są wiadukty kolejowe, które urozmaicają podróż. Szlak oddala się od drogi wojewódzkiej staje się sielsko i spokojnie.  Na przedmieściach Połczyna, kończy się opis tego odcinka szlaku.

Wybierając z mapy powyżej pełny ekran, pojawia się możliwość pobrania atrakcji w formacie pliku KML

Oznakowanie na drodze Białogard - Złocieniec
Oznakowanie na drodze Białogard - Złocieniec
Wnętrze kościoła w Białogardzie
Wnętrze kościoła w Białogardzie

Galeria

Kamienice Białogard
Kamienice Białogard
Brama wysoka STS
Brama wysoka
Ruiny Białogardzkiego ratusza
Ruiny Białogardzkiego ratusza
Muzeum Białogard STS
Muzeum Białogard
Mapka na szlaku
Mapka na szlaku
Pomnik Czesława Niemena STS
Pomnik Czesława Niemena

Galeria

Kościół pw. Matki Bożej Anielskiej w Rąbino
Kościół pw. Matki Bożej Anielskiej w Rąbino
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Lipie
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Lipie
Tablica informacyjna przed Połczynem
Tablica informacyjna przed Połczynem
Ścieżka rowerowa przed Połczynem
Ścieżka rowerowa przed Połczynem
Eklektyczny budynek szkoły w Połczynie
Eklektyczny budynek szkoły w Połczynie
Wiadukt przed Połczynem
Wiadukt przed Połczynem

Galeria

Połczyńskie parasolki
Połczyńskie parasolki
Zamek Połczyn Zdrój
Zamek Połczyn Zdrój
Rynek w Połczyn Zdrój
Rynek w Połczyn Zdrój