Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Szlak EuroVelo EV2

Szlaki turystyczne, rowerowe, piesze, tematyczne

Created with Sketch.

Szlak EuroVelo ev2 : Kostrzyna nad Odrą – Lubień

Szlak EuroVelo ev2 : Kostrzyn nad Odrą - Lubień

Skrócony opis:

Szlak Europejskich Stolic liczy ponad 5000 kilometrów. Polski odcinek rozpoczyna się w Kostrzynie nad Odrą, na moście granicznym z Niemcami.

Kostrzyn oferuje sporo zabytków. Najbliżej szlaku jest Twierdza Kostrzyn i ją obowiązkowo trzeba zwiedzić. Poza miastem trasa wiedzie bardzo ruchliwą drogą.

Pierwszy raz się mi zdarzyło, żeby szlak rowerowy prowadził tak ruchliwą szosą. Na osłodę pozostają widoki na teren Parku Narodowego Ujście Warty.  Najlepsze widoki na park będziecie mieli z wieży w Czarnowskiej Górce. Tutaj szlak opuszcza ruchliwą drogę i już spokojniejsza asfaltową drogą prowadzi do Czarnowa, gdzie warto zwiedzić Fort oraz kościół. Kolejny odcinek to niespodzianka asfaltowa ścieżka rowerowa, która prowadzi do kolejnej miejscowości Stańsk.

Dalej przez Gronów docieramy do Ośna Lubuskiego, przed miejscowością wita nas kamienna wieża widokowa na wzgórzu. W mieście warto zapoznać się z murami obronnymi i basztami. Naliczyłem 5 sztuk. Dla ochłody można też wybrać się nad Jez. Reczynek, tam też jest pole namiotowe. W mieście kilometrowy odcinek po bruku sprawi, że was nieźle wytrzęsie.

Za miastem krótki odcinek ruchliwej drogi, a potem podjazd do miejscowości Grabno lokalnym asfaltem. Teren staje się pagórkowaty, liczyć się musicie, z podjazdami, które trochę wysiłku będą kosztować i będzie tak, że gdy będziecie osiągać wniesienie, licząc, że zaraz będzie z górki, to niestety nie tym razem, bo za górką jest kolejna wyższa górka. Falisty teren sprawia, że teren jest widokowy, tym bardziej że lasy  wzdłuż trasy są w mniejszości.

Ten odcinek kończy się w Lubieniu, ograniczenie panoram do 200 mb. spowodowało koniec opisu w tej miejscowości. Koniecznie sprawdźcie opis kolejnego odcinka (w przygotowaniu )

 

 
 

Długośc opisywanego odcinka

0
km

Asfaltowe drogi rowerowe:

1
km
Procentowa długośc 7%

Drogi rowerowe z kostki

0
km
Procentowa długość 0%

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
59%

Bruk

0
km
Procentowa długość
2%

Droga szutrowa/klinkier

0
km
Procentowa długość
0%

Asfalt o dużym natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
30%

Asfalt o średnim natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
2%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
18%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
82%

Atrakcje turystyczne na mapie EuroVelo ev2: Kostrzyn nad Odrą - Lubień

Total distance: 34.99 km
Max elevation: 128 m
Min elevation: -2 m
Total climbing: 817 m
Total descent: -724 m
Download file: Kostrzyn - Lubień.gpx

Dojazd do szlaku:

Kostrzyn nad Odrą, posiada doskonałe połączenie kolejowe. W drugą stronę niestety brakuje stacji kolejowych, trzeba zboczyć ze szlaku do linii kolejowej Rzepin – Świebodzin (ok. 20 kilometrów). Przy  podróży autem, parkingów szukać najlepiej przy kościołach

Jak oznakowano szlak Eurovelo ev2

Pomarańczowe tabliczki  z numerem szlaku w niebieskim prostokącie mocowane do infrastruktury rowerowej, Dobrze widoczne . Tabliczki zmiany kieruku mają kształt strzałk. Znakowanie spełnia swoją rolę i nie potrzeba nawigacji gps. Szkoda że brakuje oznakowań do atrakcji turystycznych w pobliżu,. 

Oznakowanie szlaku:
5/5
Trudność szlaku:
1/5

Zobacz jak wygląda szlak
(prezentacja w 360 stopniach)

Kliknij lubię to, żeby być na bieżąco z nowymi treściami na stronie.