Szlak Odra – Spreewa : Bad Sorrow – Beeskow
Odra sprewa
Badd Sorrow – Beeskow
Jeśli podobają się Tobie treści prezentowane na tej stronie. Wesprzyj rozwój strony, klikając postaw kawę
W opisie znajdziesz.
To wszystko dla Ciebie
1. Panoramy 360 stopni
2. Przebieg szlaku
3. Informacje o oznakowaniu szlaku
4. Jak dotrzeć do szlaku
5. Dla kogo szlak jest przeznaczony
6. Atrakcje turystyczne
7. Nawierzchnia
8. Podsumowanie rodzajów nawierzchni
9. Opis szlaku
10. Galerię zdjęc
Wirtualna podróz
Konieczne kliknij i wyrusz w wirtualną podróż dzięki panoramom 360 stopni.
Przebieg szlaku
Max elevation: 112 m
Min elevation: 29 m
Total climbing: 957 m
Total descent: -946 m
Krótka przerwa na reklamę
Jak oznakowano szlak
Oznakowanie szlaku ogólnie jest bardzo dobre.
W miejscach gdzie następuje zmiana kierunku jazdy znajdują się drogowskazy, z kilometrażem do kolejnych miejscowości.
Przy tabliczce drogowskazu żółty piktogram z sową na rowerze, to właśnie oznaczenie szlaku Odra Sprewa. Dodatkowo na szlaku duże tabliczki z zieloną strzałką potwierdzającą kierunek.
Wątpliwości można mieć w większych miejscowościach gdzie oznaczenia współistnieją z miejskimi oznaczeniami.
Każda podróż ma swój początek
Dojazd do szlaku
Początek i koniec opisywanego odcinka jest skomunikowany kolejowo. Do Bad Sorrow prowadzi lokalna odnoga kolejowa z Funsterwalde.
Do Beeskow prowadzi linią kolejowa z
Frankfurtu nad Odrą. Od Storkow do Beskow w kilkukilometrowym oddaleniu od szlaku z znajduje się linią kolejowa, którą pozwoli modyfikować przebieg trasy i powoli na szybką ewakuację w przypadku nieoczekiwanych problemów. Dla dojeżdżających autem z Polski, przejścia graniczne w Gubinie i Słubicach. Zarówno Bad Sortow jak i Beskow posiadają płatną strefę parkowania, dlatego też parkingu należy szukać na obrzeżu tych miejscowości lub w sąsiednich mniejszych miejscowościach.
Jesteś gotowy na przygodę ?
Dla kogo jest ten szlak
Pomimo tego że na opisywanym odcinku jest krótki odcinek szutrowych, to można łatwo go ominąć korzystając z ścieżki rowerowe. Objazd jest tylko 1000 metrów od standardowego przebiegu trasy. Poza tym udział ścieżek rowerowych jest duży. Bardzo dużo, jest asfaltów wyłączonych
z ruchu, gdzie dozwolony jest tylko ruch pojazdów rolnych. Sprawia to że ten odcinek szlaku Odra Sprewa idealnie nada się na rodziną wyprawę rowerową z dziećmi. Trasa zdecydowanie dla osób które chcą się nacieszyć rolnym krajobrazem niemieckiej krainy. Początkowy przebieg to jeziora z dwoma kurortami z plażami i dobrze rozwiniętą turystyczną infrastrukturą wodną. Największe zagęszczenie zabytków w dużych miejscowościach na początku I końcu opisywanego odcinka. Na trasie warto nieco zboczyć ze szlaku żeby zobaczyć miasteczko Storkow, gdzie min zobaczyć można zamek czy rzeźby bocianów. Trasa w przeważającej części wiedzie przez obszary bezleśne. W upały może doskwiera brak większych zadrzewienień. Aczkolwiek pierwsza cześć trasy to strefa jezior z kilkoma plażami.
Atrakce turystyczne
Graficzne przedstawienie nawierzchni szlaku
Nawierchnia
Szlak VeloBaltica Świnoujście – Dziwnów
Legenda do nawierzchni

Długośc opisywanego odcinka

Droga wyłączona z ruchu
Asfaltowe drogi rowerowe:
Lokalny asfalt o znikomym ruchu
Drogi rowerowe z kostki
Asfalt o średnim natężeniu ruchu
Szutry
Asfalt o dużym natężeniu ruchu
Obszary leśne
Obszary bezleśne
Skrócony opis szlaku
Bad Sorrow
Opis tego odcinka szlaku rozpoczynamy na wschodnim skraju miejscowości Bad Sorrow. Ze skrzyżowania ulic Linder i Kolpiner kierujemy się na południe w pewnym oddaleniu od jeziora.
Stork
Na rondzie skręcamy w prawo zgodnie z drogowskazem kierującym do Reichenwalde. Tą miejscowość osiągamy po przejechaniu 5 Kilometrów asfaltowej ścieżki rowerowej. Trasa prowadzi przez ładny pagórkowaty teren wśród pól uprawnych. W centrum miejscowości do zobaczenia kościół i następne kilometry ścieżki rowerowej, która doprowadza do granicy bocianiego miasteczka – Storkow. Z języka niemieckiego Stork to Bocian.
dahmsdorf
Skręcamy w prawo w brukowaną drogę. Na szczęście obok przebiega ścieżka rowerowa z kostki. Po wkroczeniu do lasu rozpoczyna się asfaltowa ścieżka rowerowa. To taki kolejny rowerowy ewenement w Niemczech, żeby ścieżka występowała samodzielnie i prowadziła centralnie przez kompleks leśny. Docieramy do asfaltowej drogi przy polu namiotowym w Dahmsdorf. Warto tutaj zwrócić uwagę na mural oraz kościół. Można też nieco zboczyć z trasy, żeby dotrzeć do plaży nad jeziorem Storkower.
Wendisch Rietz
Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, a na kolejnym, już na obrzeżach miejscowości w prawo. Wkraczamy na ścieżkę rowerową, która doprowadza już do kolejnego kurortu, których nie brakuje nad jeziorem Schwatmutzelsee. Szlak prowadzi przez centrum Wendisch Rietz, ale koniecznie trzeba zjechać na brzeg jeziora bo widoki są naprawdę ładne. Czekają tam też na was 2 plaże.
scharmutzelsee
Szlak przekracza most na kanale, który też pełni funkcję tamy spiętrzający wodę. Docieramy do przejazdu kolejowego a za nim do skrzyżowania na którym skręcamy w lewo. Przekraczamy kolejny kanał a także linię kolejową, którą przejeżdżaliśmy nieco wcześniej. Tutaj skręcamy w lewo w lokalny asfalt. Jest jest jedyny odcinek szutrowy, który można ominąć jadąc dalej prosto ścieżką rowerową i skręcając w lewo dopiero po kolejnym kilometrze. Trasa prowadzi w pobliżu jeziora i wiedzie pośród domków letniskowych. Pojawia się wyżej już wspomniany szuter, który będzie towarzyszył przez kolejne 1000 metrów. Warto odwiedzić dziką plażę, która została oznaczona na mapie atrakcji. Droga szutrowa skręca w prawo i doprowadza do lokalnego asfaltu, który skręca w lewo.
herzberg
Docieramy na obrzeża Diensdorf. W lewo dotrzemy na plażę. Szlak skręca w prawo i doprowadza do głównej drogi. Tutaj skręcamy w prawo i 100 metrów wśród dużego ruchu aut. Docieramy do asfaltowej drogi, która stanowi drogę rolniczą z zakazem ruchu aut. Możecie co najwyżej zobaczyć ciągnik. Równiutki asfalt prowadzi przez kolejne 4 kilometry wśród pól uprawnych i lasów. Na skraju lasu znajduje się niewielkim dobrze utrzymany cmentarz ewangelicki. Docieramy do wsi Herzberg. Docieramy do głównej drogi, na której skręcamy w lewo. W centrum wsi wznosi się kościół. Na kolejnym skrzyżowaniu jedziemy prosto. Na obrzeżu miejscowości skręcamy w lewo i wkraczamy na kolejny asfalt użytkowany tylko rolniczo.
Beeskow
Na skrzyżowaniu dróg prosto. Docieramy do linii kolejowej po jej przekroczeniu, kilkaset metrów dalej do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo na ścieżkę rowerową. Przejeżdżamy pod autostradą B87. Docieramy do pierwszych zabudowań Beeskow. Do centrum docieramy ścieżkami rowerowymi. Dopiero ostatnie kilkaset metrów trzeba pokonać wśród ruchu aut. Opis tego odcinka szlaku kończy się na miejskim rynku.