Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Szlak pieszy czerwony : Słopanowo – Wronki

Szlak pieszy czerwony: Słopanowo – Wronki

Szlak pieszy czerwony: Słopanowo - Wronki

Skrócony opis:

Jeśli uznasz, że przedstawione tutaj treści , okazały się dla Ciebie pomocne, wesprzyj stronę klikając przycisk poniżej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pierwsza część długodystansowego szlaku pieszego o długości 102 kilometrów prowadzącego z Słopanowa do Sierakowa. Zapewne mało kto słyszał o Słaopanowie, a to właśnie ta miejscowość stała się początkiem tego szlaku. Wieś ta jest ciekawa ze względu na drewniany kościół z 1695 roku z dobrze zachowanym polichromiami. To właśnie przed tym obiektem odnajdziecie początek szlaku.

Trasa prowadzi początkowo na wschód do miejscowości Kobylniki, gdzie warto zobaczyć pałac i kapliczkę. Asfaltowa droga kończy się, wkraczamy do  lasy na nieutwardzone drogi, okresowo piaszczyste.

Przed mostem na rzeczce Sam warto skręcić w prawo i zobaczyć ukryty w lesie cmentarz rodziny Twardowskich. To nie koniec wizyt w nekropoliach, bo szlak prowadzi do miejsca straceń Polaków w latach 1939-1943.

Trasa opuszcza las, w pobliżu jest czynne lotnisko Jaryszewo i często na niebie można dostrzec samoloty. Docieramy do wsi Brączewo, gdzie warto podjechać do rzeki warta i zobaczyć kolejowy wiadukt, oraz zamek Stobnica widoczny po przeciwnej stronie rzeki.

Szlak prowadzi w oddaleniu od rzeki przez leśny kompleks. Przy leśniczówce  Daniele trasa powraca na asfalt, którym prowadzi do Obrzycka. Głównymi atrakcjami tego miasteczka są 2 kościoły, ratusz, oraz grodzisko. Dla osób dysponujących większą ilością czasu warto zboczyć ze szlaku i zobaczyć zamek Raczyńskich w Obrzycko-Zamek Szlak przekracza ruchliwą drogę numer 185 i ponownie zagłębia się w las, tradycyjnie towarzyszą nam odcinki piaszczyste.

Po dłuższej nieco monotonnej wędrówce leśnymi duktami, przez rondo przekraczamy obwodnicę Wronek, wkrótce też wkraczamy do tego miasta. Wędrujemy obok największego zakładu Amica, mijamy też więzienie. Przy skrzyżowaniu dróg Adama Mickiewicza z ul. Chrobrego, kończy się opis tego odcinka szlaku. Trasa prowadzi w kierunku Sierakowa.

Wronki oferują dużą ilość zabytków. Koniecznie sprawdźcie na mapie atrakcji co oferuje to maisto.

Zobacz jak wygląda szlak
(prezentacja w 360 stopniach)

Dla kogo ten szlak:

Jest to szlak pieszy, jednak dla piechurów, duże odległości sprawiają, że trzeba przeznaczyć na ten odcinek szlaku cały dzień. Trasa wiedzie głównie lweśnymi drogami, dltego tez przjezd rowerem jest możliwy, jednak dla rowerzystów szlak jest wymagający ze względu na leśne piaszczyste odcinki. Najlepszym rowerem na ten szlak to rower typu MTB

Długośc opisywanego odcinka

0
km

Droga polna/leśna

0
km
Procentowa długość
64%

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
31%


Szutry

0
km
Procentowa długość
4%

Asfaltowe drogi rowerowe:

1
km
Procentowa długośc 1%

Obszary bezleśne

20
km
Procentowa długość
23%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
77%

Atrakcje turystyczne na szlaku:

Wybierając z mapy powyżej pełny ekran, pojawia się możliwość pobrania atrakcji w formacie pliku KML

Galeria zdjęć

Dojazd do szlaku:

Wronki posiadają linię kolejową Poznań-Krzyż Wielkopolski. Od strony Słopanowa, najbliższa czynna stacja kolejowa znajduje się w Szamotułach.

Jak oznakowano szlak

Trasę oznakowano za pomocą białych prostokątów, z czerwonym paskiem pośrodku. Oznakowania malowana na drzewach.

Istniejące oznakowanie widoczne, aczkolwiek często w miejscach, gdzie szlak zmienia kierunek, oznakowania brakuje, stąd też nie zaleca się w pełni polegać na oznakowaniu w terenie tylko wspierać się mapą kub nawigacja GPS.

Oznakowanie szlaku:
3/5
Trudność szlaku:
2/5