Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Trzcianka: Szlak rowerowy niebieski

Szlaki turystyczne, rowerowe, piesze, tematyczne

Created with Sketch.

Trzcianka: Szlak rowerowy niebieski

Trzcianka: Szlak rowerowy niebieski

Skrócony opis:

Pętla szlaku niebieskiego wokół Ziemi Trzcianeckiej. Na trasie ponad 30 ciekawych miejsc do zobaczenia. Południowa część szlaku poprowadzona asfaltami o znikomym natężeniu ruchu, z licznymi zabytkami. Najcenniejsze zabytki to Zamek w Tucznie, zabytkowy kościół w Wołowych lasach i grupa warowna góra wisielcza. W tej części przewaga lasów liściastych.  Część Północna odmienna drogi o dużym natężeniu ruchu, znikoma liczba zabytków i braki w oznakowaniu.

Dominują otwarte tereny pól uprawnych. Trasa długa, bo ponad 80-kilometrowa, ale przewaga asfaltów sprawia, że pokonuje się ją szybko. Niewielkie wzniesienia nie sprawiają większych problemów, jedynie okolicach Człopa- Tuczno i Rusinowo- Gostomia trzeba mocniej nacisnąć na pedały, bo podjazdy mogę nieco zmęczyć. W części północnej ze względu na odkryty teren  należy liczyć się wiatrami. 

Trasę pokonywałem w kierunku Tzcianka – Wołowe lasy i dalej, ale praktycznie kierunek nie ma znaczenia, gdyż podjazdy występują w obydwu kierunkach. Na trasie liczne jeziora, przy wielu kąpieliska, które pozwolą się schłodzić w gorące dni.

Długośc opisywanego odcinka

0
km

Lokalne drogi asfaltowe:

1
km
Procentowa długość 67%

Drogi asfaltowe o umiarkowanym ruchu:

1
km
Procentowa długośc 35%

Drogi rowerowe z kostki

1
km
Procentowa długośc 6%

Drogi gruntowe:

0
km
Procentowa długość 7%

Obszary leśne:

0
km
Procentowa długość
49%

Obszary bezleśne:

0
km
Procentowa długość
51%

Atrakcje turystyczna na mapie Trzcianka: Szlak rowerowy niebieski

Przy wyborze większej mapy pojawia się opcja pobrania pliku KMZ – zawiera trasę do nawigacji oraz wszystkie atrakcje turystyczne.

Total distance: 83.12 km
Max elevation: 162 m
Min elevation: 56 m
Total climbing: 2363 m
Total descent: -2362 m
Download file: Trzcianka Szlak Niebieski.gpx

Galeria zdjęć:

Dojazd do szlaku:

Linia kolejowa Piła – Krzyż Wlkp pozwala dotrzeć do Trzcianki pociągiem. Szlak jest pętlą i rozpocząć i zakończyć można w dowolnym miejscu. Większość trasy poprowadzona asfaltami i dojazd autem w dowolny punkt nie stanowi problemu. W większości miejscowości znjadzie się też parking gdzie można zostawić auto

Jak oznakowano Trzcianka: Szlak rowerowy niebieski

Tabliczki z logiem roweru i niebieskim paskiem przytwierdzone do infrastruktury rowerowej, licznie rozmieszczone, ale uwaga tylko na Trasie Trzcianka – Człopa. Na części polnej od miejscowości Strzaliny – Rusinowo oznakowania  brakuje całkowicie, a w dalszej część trasy tabliczki rozmieszczone dużo skromniej. Miałem wrażenie jakby znakarz przyłożył się do części południowej, a część północną albo zupełnie odpuścił, – drogi polne, albo dodał oznakowanie w miejscach dostępnych autem. Dlatego też plik gpx, jest wymagany bo można nieco się pogubić.

Oznakowanie szlaku:
3.5/5

Kliknij lubię to, żeby być na bieżąco z nowymi treściami na stronie.