Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Wokół Zalewu Szczecińskiego : Ahbleck – Wolin

Ahbleck – Wolin

Wokół zalewu szczecińskiego

Odcinek Ahbleck – Wolin

kilometrów
Atrakcji
Zdjęć
h
czas przejazdu

Jeśli podobają się Tobie treści prezentowane na tej stronie. Wesprzyj rozwój strony, klikając postaw kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W opisie znajdziesz.

To wszystko dla Ciebie

1. Panoramy 360 stopni
2. Przebieg szlaku
3. Informacje o oznakowaniu szlaku

4. Jak dotrzeć do szlaku

5. Dla kogo szlak jest przeznaczony

 

6. Atrakcje turystyczne
7. Nawierzchnia
8. Podsumowanie rodzajów nawierzchni

9.  Opis szlaku

10. Galerię zdjęc

Wirtualna podróz

Konieczne kliknij  i  wyrusz w wirtualną podróż dzięki panoramom 360 stopni.

Przebieg szlaku

Total distance: 40.92 km
Max elevation: 61 m
Min elevation: 0 m
Total climbing: 981 m
Total descent: -981 m
Download file: Wokłó Zalewu Swinoujscie(1).gpx

Krótka przerwa na reklamę

Jak oznakowano szlak

Oznakowanie jest bardzo „zróżnicowane”. Na trasie napotkacie 3 różne oznakowania szlaku. Po Polskiej stronie bedą was prowadzić albo pomarańczowe tabliczki z onaczeniem szlaku 3A, albo białe tabliczkiz logiem  rowerowego ogniwa i podpisem trasa wokół zalewu szczecińskiego. Zdarzy się też tak, że na 1 słupku będa i dwe wyżej wspomniane tabliczki. Tako to ci dobostan tabliczkowy na tym szlaku. Dodatkowo występuja także pomarańczowe tabliczki z numerem 3. Jest to szlak Bluvelo, który na tym odcinku pokrywa się z opisywa się z opisywaną trasą. od Szczecin Dąbie do jeziora głębokie, na zachód od tego miasta brak oznakowania. Również na odcinku Świnoujsciu – ahlbeck brak oznakowania. W obrębie gazoportu, ze względu na objazd trzeba się kierować zamiennym oznakowaniem szlaku R10

Każda podróż ma swój początek

Dojazd do szlaku

Od Wolina przez Międzyzdroje do Świnoujścia prowadzi linia kolejowa że Szczecina. Jednak dojazd ze Szczecina w sezonie może być problematyczny, ze względu na niewystarczającą liczbę miejsc w pociągach dla rowerów. Dużo rowerzystów ruszających na szlak R1 korzysta pociągów na tej linii i miejsc na rowery często brakuje. W odwrotnym kierunku że Świnoujścia do Szczecina problem jest mniej nasilający się. Jeśli chcecie dotrzeć do Ahlbeck to w Świnoujściu że stacji głównej należy przeprawić się promem i dotrzeć do stacji Świnoujście Centrum stamtąd do Ahlbeck to tylko 3 km więc  przejazd pociągiem może być nieopłacalny.

Jesteś gotowy na przygodę ?

Dla kogo jest ten szlak

Trasa w przeważającej części prowadzi drogami  wyłączonymi z ruchu. Duży udział jest szutrów,  na drugim miejscu pod względem nawierzchni  są ścieżki rowerowe, które ogółem stanowią 45 %. Jedyny odcinek w ruchu miejskim ze wzmożonym ruchem aut znajduje się przed miejscowością Wicko. Sprawia to, że trasę można polecić rodzinom z dziećmi. Trasa jest nieodpowiednia dla rowerów szosowych. Konieczność omijając szutrów wymusza korzystanie z dróg o dużym ruchu aut. Ten odcinek obfituje w ciekawostki turystyczne. Największą liczbą atrakcji znajduje się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie.
 Pod względem widokowym bardzo dobrze prezentuje się odcinek nad brzegiem morza, równie urokliwe są prawie górskie odcinki na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Widoki na zalew są sporadyczne.

Atrakce turystyczne

Graficzne przedstawienie nawierzchni szlaku

Nawierchnia

Szlak VeloBaltica Świnoujście – Dziwnów

Legenda do nawierzchni

Długośc opisywanego odcinka

0
km

Asfaltowe drogi rowerowe:

1
km
Procentowa długość 29.7%


Szutry

0
km
Procentowa długość
30.9%

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
8.1%

Drogi rowerowe z kostki

0
km
Procentowa długość 9%

Droga z płyt

0
km
Procentowa długość
8.1%

Piaskowa ścieżka rowerowa

0
km
Procentowa długość
5%

Prom

0
km
Procentowa długość
1%

Asfalt o średnim natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
1.7%

Droga polna/leśna

0
km
Procentowa długość
1%

Bruk

0
km
Procentowa długość
1%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
55%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
45%

Skrócony opis szlaku

AhlBeck

Opis tego odcinka szlaku rozpoczyna się na rondzie w pobliżu stacji kolejowej Ahlbeck Sonnebad na terytorium Niemiec. Kierujemy się  ścieżką rowerową na wschód w stronę polskiej granicy. Przed granicą krótki odcinek poprowadzony drogą z dużym  ruchem aut. Dalej do Świnoujścia już ścieżką rowerową. Kilka skrzyżowań z sygnalizacją świetlną skutecznie spowolni waszą prędkość.  Mijamy kościół Chrystusa Króla. Wkrótce osiągamy brzeg rzeki Świny. Skręcamy w lewo i wędrujemy kontra pasem wzdłuż koryta Świny aż do przeprawy promowej. W roku 2023 prom kursował co 20 minut.

Woliński Park Narodowy

Za przeprawą przejeżdżamy przez tory i  jedziemy ulicą  Norberta Barlickiego. Przejeżdżamy przez kolejny przejazd kolejowy i wjeżdżamy na obrzeża  dzielnicy Warszów. Wjeżdżamy z prawej strony na wiadukt i kierujemy się ku morza i widocznego gazoportu. W 2023 roku  przejazd prosto w kierunku morza był zamknięty, stąd też po kilkuset metrach, trzeba skręcić w prawo w las i kierować się zgodnie z żółtymi tabliczkami szlaku R10. Leśna droga doprowadza do kompleksu bunkrów ” podziemnego miasta”.  Tutaj powracamy na prawidłowy przebieg szlaku. W dalszym ciągu kierujemy się na wschód w oddaleniu od morza. Gdy natraficie na 16,40 km i tabliczkę szlaku z miejscem odpoczynku, to znak że trzeba skręcić ku morzu. Po przedostaniu się przez piaszczystą wydmę osiągamy brzeg morza. Tutaj bardzo ładny odcinek z ciągłym widokiem na morza doprowadza do pierwszych zabudowań Międzyzdrojów

Międzyzdroje

Poprzez wydmę oddalamy się od morza i skręcamy w lewo na ulicę Gryfa Pomorskiego, która doprowadza do ronda, na którym skręcamy w prawo w ulicę Polną. Na skrzyżowaniu z ulicą Nowomyśliwską skręcamy w prawo. Przejeżdżamy przejazd kolejowy i opuszczamy Międzyzdroje.

 Na rondzie przed drogą ekspresową skręcamy w lewo. Wkraczamy na teren Wolińskiego Parku narodowego. Przejeżdżamy pod wiaduktem pod drogą ekspresową. W Zalesiu można zwiedzić muzeum wyrzutni rakiet V3. Tutaj znajduje się miejsce odpoczynku z dużą wiatą. Kończy się tutaj ścieżką rowerowa, którą wędrowaliśmy od samych Międzyzdrojów. W kolejnej miejscowości Wicko, opuszczamy drogę że wzmożonym ruchem aut i skręcając w lewo w lokalny asfalt. Ulica żwirowa prowadzi w stronę nieczynnej żwirowni. Panorama wzgórz jaka roztacza się wokół sprawia, że ma się wrażenia wędrówki przez góry. Z prawej strony pojawią się ścieżka rowerowa, która przez 700 metrów doprowadza do Wapnicy

Turkusowe jeziorko

Warto tutaj nieco zboczyć że szlaku i zobaczyć turkusowe jeziorko. Skręcając w lewo docieramy do nietypowej infrastruktury rowerowej. Po obu stronach brukowanej drogi utworzono 2 wąskie pasy ścieżki rowerowej. Gdy wkraczamy do gęstego liściastego lasu, rozpoczyna się największy podjazd opisywanego odcinka szlaku. Docieramy do drogi pożarowej numer 23. Należy skręcić w prawo zmieniając nawierzchnię na szuter. Dłuższy odcinek leśnym szutrem doprowadza do skrzyżowania z drogą z płyt na której należy skręcić w prawo. Docieramy w okolice Karnocic. Droga z płyt dalej prowadzi prosto. Kolejne skrzyżowanie to możliwość skręcenie do mariny Sułomino

Widoki na zalew

Drogą wyprowadza z lasu na pagórkowate łąki z ładnymi widokami na zalew. Nieoczekiwanie płyty się kończą a rozpoczyna się asfaltowa ścieżką rowerowa, która serwuje nam intensywnym zjazd w dół do wsi Płóciennik. Tam skręcamy w lewo. Rozpoczyna się kolejny odcinek z płyt. Niestety są to szerokie nierówne ułożone płyty, na których przejazd dostarcza intensywnych wstrząsów. Trasa prowadzi nad brzegiem zalewu, ale widoki ogranicza wał przeciwpowodziowy. Dopiero gdy droga oddala się od brzegu zalewu zobaczyć można tafla wody.

Wolin

Wkrótce znów pojawią się ścieżką rowerowa, jest też zadaszone miejsce odpoczynku. Mijamy ruiny wiatraka. Dojeżdżamy do cmentarza przy którym skręcamy w prawo w asfaltową ulicę Stefana Jaracza. Wkraczamy do miasteczka Wolin. Na rondzie skręcamy w lewo w ul. Wojska Polskiego i kierujemy się w stronę widocznej z daleka kolegiaty.  Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w  ulicę zamkową. Po lewej muzeum a po prawej kamień runiczny. Na moście nad Dziwna kończy się opis tego odcinka szlaku.

Wybierając z mapy powyżej pełny ekran, pojawia się możliwość pobrania atrakcji w formacie pliku KML

Zamek Połczyn Zdrój
Port - Świnoujście
Latarnia morska - Świnoujśce
Latarnia morska - Świnoujśce
Plaża - Międzywodzie

Galeria

Kotwica - Świnoujście
Kościół pw. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika - Świnoujście
Gazoport - Świnoujśce
Gazoport - Świnoujśce
Muzeum rybołóstwa - Świnoujście
Willa-  Świnoujście
Willa- Świnoujście
Brama graniczna - Świnoujście

Galeria

Tężnia solankowa - Świnoujście
Zegar wodny - Świnoujście
Światowid -  Świnoujście
Światowid - Świnoujście
Wieża nawigacyjna -Świnoujście
Dom do góry nogami -  Świnoujście
Dom do góry nogami - Świnoujście
Pomnik - Świnoujście

Galeria

Światowid - Świnoujście
Zegar wodny - Świnoujście
Prom - Świnoujście
Prom - Świnoujście
Stawa Młyny
Fort Zachodni - Świnoujście
Fort Zachodni - Świnoujście
Fort Anioła - Świnoujście

Galeria

Fort Zachodni - Świnoujście
Port - Świnoujście
Bateria Brzegowa - Świnoujśce
Bateria Brzegowa - Świnoujśce
Kapliczka - Przelot
Kapliczka - Przelot
Punkt kierowana ogniem

Galeria

lis na szlaku
Podziemne miasto na wyspie Wolin
Podziemne miasto na wyspie Wolin
Muzeum przyrodnicze - Międzydroje
Muzeum przyrodnicze - Międzydroje
Kościół Rzymskokatolicki pw. Chrystusa Króla
Kościół Rzymskokatolicki pw. Chrystusa Króla
Bateria V3
Bateria V3
Bunkier V3 – minimuzeum broni
Bunkier V3 – minimuzeum broni

Galeria

Kościół Św. Piotra - Międzydroje
Pokazowa zagroda Żubów - Międzydroje
Jezioro Turkusowe
Jezioro Turkusowe
Marina Karnocice
Marina Karnocice
Budynek poczty Wolin
Budynek poczty Wolin
Widok na zalew
Widok na zalew

Galeria

Muzeum Wolin
Muzeum Wolin
Kamień runiczny
Kamień runiczny
Zalew Szczeciński
Zalew Szczeciński
Głaz w Parku Narodowym Wolin
Głaz w Parku Narodowym Wolin
Elewatory Wolin
Elewatory Wolin

Galeria

Klify Wolin
Klify Wolin
Kościół Wolin
Kościół Wolin