Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Wokół Zalewu Szczecińskiego – Wolin – Szczecin Dąbie

Wolin – Szczecin Dąbie

Wokół Zalewu Szczecińskiego

Odcinek Wolin  – Szczecin Dąbie

kilometrów
Atrakcji
Zdjęć
h
czas przejazdu

Jeśli podobają się Tobie treści prezentowane na tej stronie. Wesprzyj rozwój strony, klikając postaw kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W opisie znajdziesz.

To wszystko dla Ciebie

1. Panoramy 360 stopni
2. Przebieg szlaku
3. Informacje o oznakowaniu szlaku

4. Jak dotrzeć do szlaku

5. Dla kogo szlak jest przeznaczony

 

6. Atrakcje turystyczne
7. Nawierzchnia
8. Podsumowanie rodzajów nawierzchni

9.  Opis szlaku

10. Galerię zdjęc

Wirtualna podróz

Konieczne kliknij  i  wyrusz w wirtualną podróż dzięki panoramom 360 stopni.

Przebieg szlaku

Total distance: 80.18 km
Max elevation: 31 m
Min elevation: 2 m
Total climbing: 871 m
Total descent: -875 m
Download file: Wolin Szczecin Dąbie.gpx

Krótka przerwa na reklamę

Jak oznakowano szlak

Oznakowanie jest bardzo dobre.  Jesynie na obszarze Szczecin Dąbie brakuje oznakowania, i na tym odcinku konieczna nawigacja, gdyż można się pogubić. Oznakowanie stanowią białe tabliczki z niebiesko zielonym logiem trasy. Tabliczki mocowane głównie do elementów infrastruktury rowerowej. Przy wątpliwościach co do przebiegu, można wspierać się pomarańczowymi tabliczkami z numerem 3. Jest to szlak Blue-Velo, który na tym odcinku ma taki sam przebieg jak opisawany  szlak.

Każda podróż ma swój początek

Dojazd do szlaku

Stacje kolejowe na początku i końcu opisywanego odcinka tj. Szczecin Dąbie oraz Wolin.  W połowie przebiegu stacja Goleniów leżącą kilka kilometrów poza szlakiem na wschód. Istnieje też możliwość modyfikacji trasy przez przeprawę łodzią na odcinku Kopice Trzebież. 

Dojazd autem nie stanowi problemu w pobliżu przebiega drogą ekspresowa że zjazdami na Wolini i Szczecin. Miejsca parkingowe ogólnodostępne i bezpłatne w Wolinie znajdziecie bez problemu.  Tradycyjnie już polecam szukać parkingów w pobliżu kościołów lub cmentarzy.

Szczecin Dąbie to już płatna strefa parkowani i bezpłatnego miejsca do zostawienia auta najlepiej poszukać na obrzeżach tego miasteczka

 

Jesteś gotowy na przygodę ?

Dla kogo jest ten szlak

Trasa dużej części prowadzi szutrami całkowicie odseparowanego od ruchu aut. 

Udział ścieżek rowerowych jest równie duży. Dlatego też ta trasa doskonale nada się na rodzinną wyprawę z dziećmi. Trzeba mieć jednak na uwadze, że odcinek Czarnocin –  Stepnica wiedzie przez drogi w ruchu ogólnym. 

Aut jest na tym odcinku niewiele ale trzeba mieć to na uwadze planując rodzinna wyprawę. Rowery szosowe nie będą przydatne gdyż długie szutrowa odcinki nie są dobrą nawierzchnią dla tego typu rowerów. 

Dla osób nastawionych na zwiedzanie, dostępność atrakcji turystycznych nie jest zbyt duża. Trasa wiedzie głównie przez tereny atrakcyjne przyrodniczo i to okoliczności przyrody są największą atrakcją. Szczególnie zapadają w pamięci widoku na zalew szczeciński oraz jez. Dąbie. Te odcinki są poprowadzone szutrowych trasami.

Atrakce turystyczne

Graficzne przedstawienie nawierzchni szlaku

Nawierchnia

Szlak VeloBaltica Świnoujście – Dziwnów

Legenda do nawierzchni

Długośc opisywanego odcinka

0
km


Szutry

0
km
Procentowa długość
58%

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
21.4%

Asfaltowe drogi rowerowe:

1
km
Procentowa długość 13.6%

Droga z płyt

0
km
Procentowa długość
3.6%

Asfalt o średnim natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
1.4%

Droga polna/leśna

0
km
Procentowa długość
1.2%

Asfalt o dużym natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
0.6%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
13%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
87%

Skrócony opis szlaku

Wolin

Z mostu na Dziwnej ruszamy na wschód. Przekraczamy jeszcze kolejny most i na skrzyżowaniu skręcamy w prawo do miejscowości Recław. Kilkaset metrów dalej można zjechać do słowiańskiej wioski nad Dziwną. Cały czas jedziemy ścieżką rowerową aż do rozjazdu gdzie skręcamy w prawo na lokalny asfalt.  Przejeżdżamy przez Gogolice.

Zagórze

Wkrótce znów zaczyna się asfaltową ścieżka. Przejeżdżamy przez Zagórze. Nieco dalej w lesie ścieżką rowerowa kończy się. Skręcamy w prawo w szutrową drogę , która wyprowadza nad sam brzeg zalewu. Rozpoczyna się tutaj najbardziej widokowy odcinek szlaku z ciągłym widokiem na wody zalewu. Ścieżką jest wysypana białym szutrem bez dostępu aut. Mijamy wieżęfunkcjonującą jako punkt nawigacyjny.

Czarnocin

Na 11 km. skrzyżowanie można tutaj odbić do cywilizacji czyli wioski Jarszewko.  Szlak prowadzi tak, że z jednej strony zalew a z drugiej strony połacie podmokłych łąk bez widocznych siedzib ludzkich. Po drodze mijamy kilka niewielkich plaż. Przekraczamy kanał śmieciowy przy którym zlokalizowano obiekt infrastruktury hydrotechnicznej. Po 8 kilometrach szuter oddala się o zalewu żeby dotrzeć na moście na kanale Czarnocińskim. Zlokalizowano tutaj zadaszone miejsce odpoczynku. Skręcamy w lewo. Pojawią się asfalt, który wprowadza nas na teren wsi Czarnocin gdzie uwagę zwraca ośrodek rekreacyjno sportowy. 

Kopice

Za ośrodkiem warto skręcić w prawo do plaży, przy której często można zobaczyć amatorów windsurfingu. Teraz przed nami wiele kilometrów asfaltu, bez widoku na zalew.

Średnia prędkość na pewno wzrasta, ale nie jest już tak widokowo jak wcześniej.  Po 3 km docieramy do Kopic. Warto zobaczyć ruiny pałacu i cmentarz ewangelicki w dobrym stanie. Dla spragnionych widoku zalewu obowiązkowa wizyta w marinie. Tutaj też funkcjonuje przeprawa, dzięki, której możecie dotrzeć na przeciwległym brzeg zalewu do miejscowości  Trzebież. Łódka zabiera rowerzystów r rowerzystów i cen wynosi 150 zł za rejs plus 10 zł za każdy rower (ceny z 2023 r.)

Stępnica

Z Kopic kolejny odcinek z asfaltem w ruchu miejskim. Na szczęście ruch ten jest znikomy. Równie znikome są widoki na zalew. Mijamy dwie niewielkie miejscowości Świętowie i Gąsierzyno. W końcu docieramy do Stepniczki. Przed nią przejeżdżamy przez most na Starej Strudze. Tutaj wjeżdżamy na drogę wojewódzką na szczęście tuż obok

poprowadzono ścieżkę rowerową.

Stępnica to jedna z większych miejscowości na tym odcinku szlaku. Warto zjechać nad zalew i zobaczyć plażę oraz marinę. Z tego miejsca są dobrze widoczne zabudowania zakładów chemicznych w Policach.

Krupsko

Ścieżka rowerowa wyprowadza główną ulicą Bolesława Krzywoustego poza teren miasteczka.  Za dużym gospodarstwem rolnym odnajdujemy początek ścieżki rowerowej po nasypie dawnej linii kolejowej. Tuż przy ścieżce zlokalizowano nietypowe turystyczne rozwiązanie.  Wiata z funkcją spania. Szutrowa ścieżką doprowadza do drogi asfaltowej. Tutaj skręcamy w prawo  w drogę  szutrową pozostawiając nasyp kolejki. Dłuższy czas wędrujemy przez las i docieramy do asfaltowej drogi, na której skręcamy w lewo. Skręcamy na ścieżkę rowerową, która doprowadza do

wsi Kąty a jeszcze dalej do Krupska. Przy drodze ciekawy obiekt milicyjna syrenka. W tej miejscowości do zobaczeni jeszcze kościół

Ina

Skręcamy w lewo na drogę z płyt a za miejscowością w prawo. Za kanałem krępskim skręcamy w lewo na asfalt i przejeżdżamy przez wieś Łaniewo.  Krótki odcinek drogi polnej następnie skrzyżowanie z drogą asfaltową a potem znów drogą polną, która doprowadza do rzeki Ina, która będzie nam towarzyszyła przez dłuższy czas. Od teraz nawierzchnia zmienia się na szutrową. N Przekraczamy most na Inie. Po 7 kilometrach pozostawiamy rzekę Inę która płynie w kierunku zachodnim o uchodzi do Odry.

Zamęcie

My kierujemy się prosto i wkrótce osiągamy brzeg jeziora Dąbie.  Widok na jezioro będzie nam towarzyszył aż do samego Szczecina. Przekraczamy kanał Komarowski przy którym zlokalizowano przysiółek Rybaki Lubczyńskie. Teraz długie kilometry urokliwej szutrowa drogi z jednej strony z widokami na jezioro a z drugiej na podmokłych łąki bez śladu ludzkich siedzib. Dopiero po kolejnych 3 kilometrach docieramy do miejscowości Zamęcie. Gdzie znajduje się plaża oraz marinę. Za miejscowością wrak statku. Przekraczamy kanał Iwno i następnie kanał łąka. Docieramy do wsi Bystra gdzie znajduje się kolejna już plaża

Szczecin Dąbie

Przed nami kolejne kilometry nadjeziornych szutrów. Widoczna jest już zabudowa Szczecina.  Mijamy miejsce odpoczynku z wiatą na wodzie. Jest to zatoka szkieletów. Docieramy do Sadlińskiego Przylądka skąd szlak zmienia kierunek z zachodniego na południowy. Przy cieku Chełszcząca skręcamy w prawo na most. Kończą się szutry a rozpoczyna drogą z płyt. Wkraczamy na teren miasta Dąbie. Skręcamy w lewo w aleję przyjaciół i następnie przez ulicę Żaglową i pokładową docieramy do mostu na Płoni gdzie kończy się opis tego odcinka szlaku

Kamień runiczny
Kamień runiczny
Budynek poczty Wolin
Budynek poczty Wolin

Galeria

Elewatory Wolin
Elewatory Wolin
Kościół Wolin
Kościół Wolin
Okolice Wolina
Okolice Wolina
Punkt nawigacyjny - wieża
Punkt nawigacyjny - wieża
Drogowskaz Czarnocin
Drogowskaz Czarnocin
Okolice Wolina
Okolice Wolina

Galeria

Plaża Czarnocin
Plaża Czarnocin
Ośrodek rekreacyjno-sportowy "Gumiś"
Ośrodek rekreacyjno-sportowy "Gumiś"
Światowid -  Świnoujście
Światowid - Świnoujście
Plaża Stepnica
Plaża Stepnica
Stary cmentarz Kopice
Stary cmentarz Kopice
Widok na Police
Widok na Police

Galeria

Kościół parafialny pw. św. Jacka w Stępnicy
Kościół parafialny pw. św. Jacka w Stępnicy
Noclegownia
Noclegownia
Stary cmentarz Kopice
Stary cmentarz Kopice
Kościół parafialny p.w. MB Królowej Polski z 1932 r.
Kościół parafialny p.w. MB Królowej Polski z 1932 r.
Fort Zachodni - Świnoujście
Fort Zachodni - Świnoujście
Syrenka milicja
Syrenka milicja

Galeria

Rzeka Ina
Rzeka Ina
Plaża w Lubczynie
Plaża w Lubczynie
Rzeka Ina
Rzeka Ina
Wrak statku
Wrak statku
Przylądek Czterech Szkieletów
Przylądek Czterech Szkieletów
Plaża w Bystrej
Plaża w Bystrej

Galeria

Plaża w Lubczynie
Plaża w Lubczynie
Okolice Lubczyny
Okolice Lubczyny
Kąpielsiko Dąbie
Kąpielsiko Dąbie