Nowy Tomyśl
rowerowytomysl@gmail.com

Ziemiański szlak rowerowy – Kościan – Krzywiń

Ziemiański Szlak Rowerowy – Kościan – Krzywiń

Ziemiański Szlak Rowerowy - Kościan - Krzywiń

Skrócony opis:

Opisywany odcinek prowadzi z Kurzej Góry pod Kościanem do Krzywinia. Trasa prowadzi głównie przez rolnicze obszary. Jedyny większy obszar leśny znajduje się na początku trasy. Początkowo szlak prowadzi przez Kurzą Górę, gdzie poza asfaltem, z bardzo znikomym ruchem, możemy także poruszać się ścieżką rowerową. Po opuszczeniu miejscowości trasa prowadzi piaszczystą drogą leśną w pobliżu pomnika pamięci. W końcu docieramy do drogi asfaltowej do Racotu, przy której znajduje się ścieżka rowerowa, która prowadzi przez kolejne 5 kilometrów.

W Racocie obowiązkowo do zobaczenia pałac, stadnina i kościół. W Witkówkach krótki obszar leśny bardzo piaszczysty, następnie szutrami do Gorzyc. Tutaj do zobaczenia tylko pomnik. Asfaltem przez Stary Gołebin do miejscowości Turew. Przed tą miejscowością kolejne piaszczyste odcinki.

Turew obfituje w zabytki takie jak pałac czy muzeum gorzelnictwa. Teraz bardzo długo odcinek drogami polnymi przez Kopaszewo do Krzywinia . W Kopaszewie kolejny pałac. W okolicach Krzywinia teren staje się nieco pagórkowaty.  Opis tego odcinka kończy się na rondzie w pobliżu kościoła ewangelickiego w Krzywiniu.

Jeśli uznasz, że przedstawione tutaj treści , okazały się dla Ciebie pomocne, wesprzyj stronę klikając przycisk poniżej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dla kogo ten szlak:

Ziemiański Szlak rowerowy liczy ponad 240 kilometrów, dlatego też przeznaczony jest na kilkudniowe wyprawy z sakwami. Wystarczający jest rower trekingowy, aczkolwiek na drogach polnych piaszczyste odcinki mogą być wyzwaniem.

Większa część szlaku jest pętlą, jedynie odcinek Mosina – Słonin jest dwukierunkowy. Trasa prowadzi głównie przez rolnicze obszary, jedyny większy obszar leśny znajduje się na początku trasy. Duża część trasy prowadzi polnymi drogami, niestety z piaszczystymi odcinkami. Część tych odcinków można ominąć, patrz alternatywny przebieg.  Dla rodzin z dziećmi zalecany alternatywny przebieg, aczkolwiek trzeba się liczyć, że te odcinki odbywają się w normalnym ruchu drogowym.

 

Długośc opisywanego odcinka

0
km

Droga polna/leśna

0
km
Procentowa długość
38%

Lokalny asfalt o znikomym ruchu

0
km
Procentowa długość
31%

Asfaltowe drogi rowerowe:

1
km
Procentowa długośc 12%

Drogi rowerowe z kostki

0
km
Procentowa długość 7%


Szutry

0
km
Procentowa długość
6%


Szutrowa droga rowerowa

0
km
Procentowa długość
6%

Asfalt o średnim natężeniu ruchu

0
km
Procentowa długość
3%

Obszary leśne

0
km
Procentowa długość
17%

Obszary bezleśne

0
km
Procentowa długość
83%
Total distance: 32.15 km
Max elevation: 101 m
Min elevation: 55 m
Total climbing: 871 m
Total descent: -870 m
Download file: ZSR - Kościan Krzywiń.gpx

Video-relacja

Atrakcje turystyczne na szlaku:

Wybierając z mapy powyżej pełny ekran, pojawia się możliwość pobrania atrakcji w formacie pliku KML

Galeria zdjęć

Dojazd do szlaku:

W Kościanie przystanek kolejowy na linii Poznań – Wrocław. Dla zmotoryzowanych centrum Kościana to płatna strefa parkowania, miejsc parkingowych szukać należy na obrzeżach tego miasta, lub w pobliżu osiedla konstytucji 3 maja.

Krzywiń nie jest skomunikowany pod względem kolejowym. Miasteczko bez płatnej strefy parkowania, dogodny parking w centrum.

Jak oznakowano Ziemiański Szlak Rowerowy

Szlak wytyczono w 2006 roku, i przebieg pozostał niezmieniony, co widać w miejscach, gdzie prowadzą ścieżki rowerowe, a pomimo szlak kluczy po polnych duktach. 

Trasę oznakowano za pomocą białych kwadratów, z logotypem roweru a pod nim zielony pasek. Oznakowania malowana na drzewach.

Istniejące oznakowanie widoczne, aczkolwiek często w miejscach, gdzie szlak zmienia kierunek, oznakowania brakuje, stąd też nie zaleca się w pełni polegać na oznakowaniu w terenie tylko wspierać się mapą kub nawigacja GPS.

Oznakowanie szlaku:
3/5
Trudność szlaku:
2/5

Alternatywny przebieg:

Już na początku po opuszczeniu Kurzej Góry, nie skręcamy polną drogą w las, tylko prosto ścieżką rowerową do drogi Racot – Kościan i dalej  cały czas ścieżką rowerową. Nie tracimy żadnej atrakcji, bo pomnik straconych jest dostępny również z opisywanej tutaj drogi.

Kolejny odcinek alternatywny w okolicach 8 kilometra szlaku. Na skrzyżowaniu nie kierujemy się prosto do Witkówek, tylko w prawo bezpośrednio na Stary Gołębin. Z atrakcji stracimy tylko pomnik w Gorzycach.

Za tą miejscowością na 17 kilometrze szlak opuszcza asfalt, nie robiąc tego, docieramy asfaltem aż do Turwi. Odbijając w lewo, zwiedzamy miejscowość, po czy powracamy na skrzyżowaniu i dalej asfaltem aż do Kopaszewa. Tutaj koncepcje modyfikacji się kończą.

Dzięki takiemu przebiegowi trasy dystans skraca się do 27,5 kilometra, a polne drogi są ograniczone do 4 kilometrów (z 12 w oryginalnym wariancie). Dróg asfaltowych pokonamy w tym wariancie 16 kilometrów, a ścieżek rowerowych 7,7 kilometra.

Mapa alternatywnego przebiegu trasy

Total distance: 27.82 km
Max elevation: 98 m
Min elevation: 56 m
Total climbing: 765 m
Total descent: -763 m
Download file: ZSR Kościań Krzywiń Alternatywny przebieg.gpx

Zobacz jak wygląda szlak
(prezentacja w 360 stopniach)